1. You Are At:
  2. English News
  3. Election News
  4. Lok Sabha Elections 2019 News
  5. PM Modi, Amit Shah to contest Lok Sabha Election from Varanasi and Gandhinagar respectively

PM Modi, Amit Shah to contest Lok Sabha Election from Varanasi and Gandhinagar respectively

JP Nadda address the press conference at BJP Headquater and announces the BJP candidates.

India TV News Desk India TV News Desk
New Delhi Updated on: March 21, 2019 22:34 IST
Lok Sabha Election 2019: BJP likely to announce first list

Lok Sabha Election 2019: BJP likely to announce first list of candidates later today

The Bharatiya Janata Party (BJP) releases first list of candidate today. Union minister J P Nadda announced the names in the press conference.

Prime Minister Narendra Modi and Amit Shah will be contesting Lok Sabha Election 2019 from Varanasi and Gandhinagar respectively.

Home Minister Rajnath Singh to contest Lok Sabha elections 2019 from Lucknow and Nitin Gadkari from Nagpur. 

Here are the list of the BJP Candidates:

Uttar Pradesh

  1. Varanasi - Narendra Modi
  2. Saharanpur - Raghav Lakhanpal 
  3. Muzaffarnagar - Dr. Sanjeev Kumar Balyan 
  4. Bijnor Kunwar - Bharatendra Singh
  5. Moradabad - Kunwar Sarvesh Kumar 
  6. Sambhal - Parmeshwar Lal Saini 
  7. Amroha - Kanwar Singh Tanwar 
  8. Meerut - Rajendra Agrawal 
  9. Baghpat - Dr. Satya Pal Singh 
  10. Ghaziabad - Dr. Vijay Kumar Singh 
  11. Gautam Buddha Nagar - Dr. Mahesh Sharma 
  12. Aligarh - Satish Kumar Gautam 
  13. Mathura -. Hema Malini 
  14. Agra Shri - S P Singh Baghel 
  15. Fatehpur Sikri - Raj Kumar Chaher 
  16. Etah - Rajveer Singh MP (Raju Bhaiya) 
  17. Badaun - Sangh Mitra Maurya 
  18. Aonla - Dharmendra Kumar 
  19. Bareilly - Santosh Kumar Gangwar 
  20. Shahjahanpur -  Arun Sagar 
  21. Kheri Shri - Ajay Kumar Mishra
  22. Sitapur - Rajesh Verma 
  23. Hardoi - Jai Prakash Rawat 
  24. Misrikh - Ashok Rawat, Ex MP
  25. Unnao - Swami Sakshi Ji Maharaj 
  26. Mohanlalganj - Kaushal Kishore 
  27. Lucknow - Rajnath Singh 
  28. Amethi - Smriti Irani

Maharastra

  1. Nandurbar - Dr. Heena Vijaykumar Gavit 
  2. Dhule - Dr. Subhash Ramrao Bhamre 
  3. Raver - Raksha Nikhil Khadse 
  4. Akola - Sanjay Shamrao Dhotre 
  5. Wardha - Ramdas Chandrabhanji Tadas 
  6. Nagpur - Nitin Jairam Gadkari 
  7. Gadchiroli-Chimur - Ashok Mahadeorao Nete 
  8. Chandrapur - Hansraj Gangaram Ahir 
  9. Jalna - Raosaheb Patil Danve 
  10. Bhiwandi - Kapil Moreshwar Patil 
  11. Mumbai-North - Gopal Chinayya Shetty 
  12. Mumbai-North-Central - Poonam Mahajan 
  13. Ahmednagar - Sujay Vikhe  
  14. Beed - Dr. Pritam Gopinath Munde 
  15. Latur - Sudhakar Bhalerao Shrungare 
  16. Sangli - Sanjay(Kaka) Ramchandra Patil 

Assam

  1. Karimganj - Kripanath Malla 
  2. Silchar - Dr Rajdeep Roy Bengali 
  3. Assam Autonomous District(ST) - Shri Harensingh Bey 
  4. Gauhati - Queen Ojha 
  5. Mangaldoi - Dilip Saikia 
  6. Jorhat - Tapan Gogai 
  7. Dibrugarh - Rameswar Teli 
  8. Lakhimpur - Pradan Baruah 

Arunachal Pradesh

  1. Aruanchal West - Tapir Gao 
  2. Arunachal East - Kiren Rijiju 

Chhattisgarh  

  1. Surguja - Renuka Singh 
  2. Raigarh - Gomtee Sai 
  3. Janjgir-Champa - Guharam Ajgale 
  4. Bastar - Baiduram Kashyap 
  5. Kanker - Mohan Mandavi 

Jammu & Kashmir

  1. Baramulla - M M War 
  2. Srinagar - Khalid Jahangir 
  3. Anantnag - Sofi Youssaf 
  4. Udhampur - Dr. Jitendra Singh
  5. Jammu - Jugal Kishore 
  6. Belgaum - Suresh Chanabasappa Angadi 
  7. Bagalkot - Parvatagouda C Gaddigoudar 
  8. Bijapur - Ramesh Chandappa Jigajinagi 
  9. Gulbarga - Dr Umesh Jadhav  

Karnataka 

  1. Bidar - Bhagwanth Khuba 
  2. Bellary - Devendrappa 
  3. Haveri - Shivkumar Chanabasappa Udasi 
  4. Dharwad - Pralhad Venkatesh Joshi 
  5. Uttara Kannada - Anantkumar Hegde 
  6. Davanagere - Gowdar M Siddeshwara 
  7. Shimoga - B Y Raghavendra 
  8. Udupi Chikmagalur - Kum. Shobha Karandlaje 
  9. Hassan - A Manju 
  10. Dakshina Kannada - Nalin Kumar Kateel 
  11. Chitradurga - A Narayana Swamy
  12. Tumkur - G S Basavaraju 
  13. Mysore - Prathap Simha 
  14. Chamrajanagar - Srinivasa Prasad 
  15. Bangalore North - D.V. Sadananda Gowda 
  16. Bangalore Central - P. C. Mohan 
  17. Chikkballapur - B N Bachchegowda 
  18. Belgaum - Suresh Chanabasappa Angadi 
  19. Bijapur - Ramesh Chandappa Jigajinagi 
  20. Gulbarga - Dr Umesh Jadhav 
  21. Bagalkot - Parvatagouda C Gaddigoudar

Kerala

 

 

  1. Kasaragod - Raveesh Thantri Kuntar 3
  2. Kannur - C K Padmanabhan 3
  3. Vadakara - V K Sajeevan 3
  4. Kozhikode - Adv K P Prakash Babu 3
  5. Malappuram Shri Unnikrishnan Master 3
  6. Ponnani - Prof. V T Rema 3
  7. Palakkad - C Krishnakumar 3
  8. Chalakudy - A N Radhakrishnan 3
  9. Ernakulam - Alphonese Kannanthana 3
  10. Alappuzha - Dr K S Radhakrishnan 3
  11. Kollam - K V Sabu 3
  12. Attingal - Sobha Surendran 3 
  13. Thiruvananthapuram - Summanam Rajasekharan 

Odisha 

  1. Sundargarh - Jual Oram 
  2. Keonjhar - Ananta Naik 
  3. Balasore - Pratap Sarangi 
  4. Dhenkanal - Rudra Narayan Pani 
  5. Bolangir - Sangeeta Kumari Singh Deo 
  6. Nabarangpur - Balabhadra Majhi
  7. Kendrapara - Baijayant Panda 
  8. Bhubaneswar - Aparajita Sarangi 
  9. Aska - Anita Priyadarshni 
  10. Berhampur - Brughu Baxipatra 

Rajasthan

  1. Ganganagar - Nihal Chand Chauhan 
  2. Bikaner - Arjun Ram Meghwal 
  3. Jhunjhunu - Narendra Khinchal 
  4. Sikar - Sumedhanand Saraswati 
  5. Jaipur Rural - Col. Rajyavardhan Singh Rathore 
  6. Jaipur - Ramcharan Bohra 
  7. Tonk-Sawai Madhopur - Sukhbir Singh Jaunapuria 
  8. Ajmer - Bhagirath Chaudhary 
  9. Pali - P P Chaudhary 
  10. Jodhpur - Gajendra Singh Shekhawat 
  11. Jalore - Devji Mansingram Patel 
  12. Udaipur - Arjunlal Meena 
  13. Chittorgarh - C. P. Joshi 
  14. Bhilwara - Subhash Chandra Baheria 
  15. Kota - Om Birla 
  16. Jhalawar-Baran - Dushyant Singh 

Telangana 

  1. Karimnagar - Bandi Sanjay 
  2. Nizamabad - D. Aravind 
  3. Malkajgiri - N Ramchandra Rao 
  4. Secunderabad - G Kishan Reddy 
  5. Mahabubnagar - D K Aruna 
  6. Nagarkurnool -Kum. Bangaru Shruthi 
  7. Nalgonda - Garlapati Jithender Kumar 
  8. Bhongir - P V Shamsunder Rao 
  9. Warangal - Chinta Sambamurthy 
  10. Mahabubabad - Jatothu Hussain Naik 

Tamil Nadu

  1. Coimbatore - C P Radhakrishnan 2
  2. Sivaganga - H Raja 2
  3. Ramanathapuram - Nainar Nagendran 2
  4. Thoothukkudi - Dr Tamilisai Soundarrajan 2
  5. Kanniyakumari - Pon. Radhakrishnan 2

Uttarakhand

  1. Tehri Garhwal - Mala Rajya Laxmi 
  2. Garhwal - Tirath Singh Rawat 
  3. Almora - Shri Ajay Tamta 
  4. Nainital - Udhamsingh
  5. Nagar- Ajay Bhatt 
  6. Haridwar - Dr. Ramesh Pokhriyal (Nishank) 

West Bengal 

  1. Coochbehar - Nisith Pramanik 
  2. Alipurduars - John Barla 
  3. Jalpaiguri - Dr Jayanta Ray 
  4. Raiganj - Deboshree Chaudhary 
  5. Balurghat - Dr Sukanta Majumdar 
  6. Maldaha Uttar - Khagen Murmu 
  7. Maldaha Dakshin - Sreerupa Mitra Choudhury 
  8. Krishnanagar - Kalyan Chowbey 
  9. Barrackpur - Arjun Singh 
  10. Dum Dum - Samik Bhattacharya 
  11. Barasat - Dr Mrinal Kanthi Debnath 
  12. Basirhat - Sayantan Basu 
  13. Jaynagar - Dr Ashok Kandari 
  14. Mathurapur - Shyamaprasad Halder 
  15. Jadavpur - Prof. Anupam Hazra 
  16. Kolkata Dakshin - Chandra Kumar Bose 
  17. Kolkata Uttar - Rahul Sinha 
  18. Serampore - Debajit Sarkar 
  19. Hooghly - Locket chaterjee 
  20. Arambagh - Shri Tapan Roy 
  21. Tamluk - Siddharth Naskar 
  22. Ghatal - Bharati Ghosh 
  23. Jhargram - Dr Kunar Hembram 
  24. Medinipur - Dilip Ghosh 
  25. Bishnupur - Shri Soumitra Kha 
  26. Bardhaman Purba - Shri Paresh Chandra Das 
  27. Asansol - Babul Supriyo 
  28. Birbhum - Dudh Kumar Mondal 

Manipur

  1. Inner Manipur - K K Ranjan Singh 
  2. Outer Manipur - H Shokhopao Mate (Benjamin) 

Mizoram 

  1. Mizoram - Nirupam Chakma 

Andhra Pradesh

  1. Visakhapatnam - D Purandeshwari
  2. Narasaraopet - Kanna Lakshminarayana 

Tripura

  1. Tripura West - Rebati Tripura 1
  2. Tripura East - Pratima Bhaumik 

Sikkim

  1. Sikkim - Laten Tshering Sherpa 

Lakshadweep

  1. Lakshadweep - Abdul Khader 

Dadra and Nagar Haveli

  1. Dadra and Nagar Haveli - Natubhai Gomanbhai Patel 

Andaman and Nicobar Islands

  1. Andaman and Nicobar Islands - Vishal Jolly

BJP came out with the first set of nominees for the upcoming Lok Sabha polls and released list of 18 candidates for Arunachal Pradesh and Sikkim Assembly elections. The list showcases 6 names from Arunachal Pradesh and 12 from Sikkim.

The BJP's central election committee (CEC), BJP's highest decision making body on selection of candidates, met for the third time on Wednesday. 

On Tuesday evening, the CEC held a seven-hour-long discussion to deliberate upon the names of party candidates in various states. 

The meeting, besides Prime Minister Narendra Modi, was attended by top brass of the BJP, including party chief Amit Shah, Rajnath Singh, Sushma Swaraj and Arun Jaitley.

The CEC has already held wide-ranging discussions on selection of its candidates for Bihar, Maharashtra, Anadhra Pradesh, Telangana, Chattisgarh and all eight north-eastern states.

Though the Congress has announced candidates for 146 Lok Sabha constituencies so far, the BJP is yet to officially make any announcement on its nominees.

Sources in the party suggested that most of the ministers in the Union Cabinet, who are sitting Lok Sabha MPs, are likely to be fielded from same seats.

On Tuesday, the party had announced that it will drop its all 10 incumbent MPs from Chhattisgarh and replace them with new faces, a decision that comes in the wake of the party's drubbing in the recent assembly elections. 

Write a comment