Thursday, May 16, 2024
Advertisement
  1. You Are At:
  2. News
  3. India
  4. Lok Sabha Elections 2024 Phase 2: List of 88 constituencies, states, parties and candidates

Lok Sabha Elections 2024 Phase 2: List of 88 constituencies, states, parties and candidates

Lok Sabha Elections 2024: 88 constituencies are going for polls in the second phase on April 26. Voters in Kerala, Karnataka, Rajasthan, Maharashtra, UP, Madhya Pradesh, Assam, Bihar, Chhattisgarh, West Bengal, Jammu and Kashmir, Manipur and Tripura will use their franchise in the second phase.

Varun Sharma Written By: Varun Sharma @Poldip New Delhi Updated on: May 06, 2024 17:41 IST
Lok Sabha Elections 2024
Image Source : FREEPIK.COM The second phase of the Lok Sabha Elections 2024 will take place on April 26.

New Delhi: The second phase of the 18th Lok Sabha Elections 2024 will begin on Friday, April 26. Voters in 88 Lok Sabha constituencies in 13 states and Union Territories will participate in the largest festival of democracy in the world. All 20 seats in Kerala, 14 in Karnataka, 13 in Rajasthan, 8 each in Uttar Pradesh and Maharashtra, 6 in Madhya Pradesh, 5 each in Bihar and Assam, 3 each in Chhattisgarh and West Bengal and 1 each in Tripura, Jammu and Kashmir and Manipur are going for polls in the second phase. The Election Commission had earlier announced that the voting in the Betul constituency of Madhya Pradesh would not take place on April 26 in the second phase due to the death of a Bahujan Samaj Party (BSP) candidate. The first phase of voting took place on April 19 in which 102 Lok Sabha constituencies went to polls. Results for all seats will be declared on June 4. 

Several key candidates are fighting the poll battle in the second phase. In Kerala, Congress party's Rahul Gandhi, KC Venugopal, Shashi Tharoor, K Muraleedharan and K Sudhakaran, CPM candidates Elamaram Kareem, KK Shailaja, C Raveendranath and MV Jayarajan are in the fray. Bharatiya Janata Party's (BJP) K Surendran, Suresh Gopi, V Muraleedharan and Rajeev Chandrasekhar are also trying to open the saffron party's account from the southern state. In 2019, the BJP failed to get any seats from Kerala. Other important candidates include Thushar Vellappally (BDJS), Thomas Chazhikadan (Kerala Congress-Mani), Francis George (Kerala Congress), NK Premachandran (RSP), ET Mohammed Basheer (IUML) and Annie Raja (CPI). 

In Karnataka, BJP's Shobha Karandlaje, Tejasvi Surya, PC Mohan, CN Manjunath and Govind Karjol are some key candidates. DK Suresh, Rajeev Gowda, Soumya Reddy, BN Chandrappa and K Jayaprakash Hegde of Congress and Janata Dal Secular's (JDS) HD Kumaraswamy and Prajwal Revanna are also in the fray.

BJP's Gajendra Singh Shekhawat, Kailash Choudhary, Chandra Prakash Joshi, Om Birla and Dushyant Singh are some key candidates in Rajasthan. CP Joshi, Vaibhav Gehlot, Prahlad Gunjal and Udai Lal Anjana of Congress and Ravindra Singh Bhati (Independent) are also in the fray.

Uttar Pradesh will also witness a fierce contest in the second phase with 8 seats including Meerut, Baghpat, Ghaziabad, Gautam Buddha Nagar and Mathura voting on April 26. Hema Malini (BJP), Mahesh Sharma (BJP), Amarpal Sharma (SP), Arun Govil (BJP), Danish Ali (Congress) and Satish Kumar Gautam (BJP) are some of the key candidates. In Madhya Pradesh, BJP's Virendra Kumar Khatik and VD Sharma and Congress party's Tarvar Singh Lodhi and Siddharth Sukhlal Kushwaha are some of the important candidates who are trying to enter the Lok Sabha.

Other key candidates in the second phase of the Lok Sabha elections are Navneet Kaur Rana (BJP), Prakash Ambedkar (VBA), Vasantrao Balwantrao Chavan (Congress), Prataprao Ganpatrao Jadhav (Shiv Sena), Mahadev Jankar (RASP), Sanjay Deshmukh (Shiv Sena-UBT), Dilip Saikia (BJP), Kripanath Mallah (BJP), Pradyut Bordoloi (Congress), Jay Prakash Narayan Yadav (RJD), Tariq Anwar (Congress), Bima Bharti (RJD), Pappu Yadav (Independent), Bhupesh Baghel (Congress), Tamradhwaj Sahu (Congress), Raju Bista (BJP), Sukanta Majumdar (BJP), Biplab Mitra (TMC) and Jugal Kishore Sharma (BJP). 

In the 2019 Lok Sabha Elections, the BJP-led NDA won 61 of these 88 seats (BJP 52, Shiv Sena 4, JDU 4 and Independent 1). The Congress-led UPA won 24 seats (Congress 18, IUML 2, JDS 1, Kerala Congress Mani 1, RSP 1 and Independent 1) and other parties won 3 seats (BSP 1, CPM 1 and NPF 1).   

Complete list of 88 constituencies, key candidates going for Lok Sabha polls on April 26 in second phase:

Lok Sabha Elections 2024: Complete list of constituencies and candidates for second phase

S. Number Constituency State/UT Key Candidates/Parties 2019 Lok Sabha Winner/Party
1. Palakkad Kerala

VK Sreekandan (Congress)

A Vijayaraghavan (CPM)

C Krishnakumar (BJP)

VK Sreekandan (Congress)
2. Alathur Kerala

Ramya Haridas (Congress)

K Radhakrishnan (CPM)

Dr TN Sarasu (BJP)

Ramya Haridas (Congress)
3. Idukki Kerala

Dean Kuriakose (Congress)

Advocate Joice George (CPM)

Sangeetha Viswanathan (BDJS)

Dean Kuriakose (Congress)
4. Kozhikode Kerala

MK Raghavan (Congress)

Elamaram Kareem (CPM)

MT Ramesh (BJP)

MK Raghavan (Congress)
5. Kannur Kerala

K Sudhakaran (Congress)

MV Jayarajan (CPM)

C Raghunath (BJP)

K Sudhakaran (Congress)
6. Vatakara Kerala

Shafi Parambil (Congress)

KK Shailaja (CPM)

Prafulla Krishnan (BJP)

K Muraleedharan (Congress)
7. Kasaragod Kerala

Rajmohan Unnithan (Congress)

MV Balakrishnan Master (CPM)

ML Ashwini (BJP)

Rajmohan Unnithan (Congress)
8. Wayanad Kerala

Rahul Gandhi (Congress)

Annie Raja (CPI)

K Surendran (BJP)

Rahul Gandhi (Congress)
9. Malappuram Kerala

ET Mohammed Basheer (IUML)

V Vaseef (CPM)

Dr M Abdul Salam (BJP)

PK Kunhalikutty (IUML)
10. Kottayam Kerala

Thomas Chazhikadan (KCM)

Thushar Vellappally (BDJS)

Advocate K Francis George (Kerala Congress) 

Thomas Chazhikadan (KCM)
11. Mavelikara Kerala

Kodikkunnil Suresh (Congress)

CA Arun Kumar (CPI)

Baiju Kalasala (BDJS)

Kodikkunnil Suresh (Congress)
12. Alappuzha Kerala

KC Venugopal (Congress)

AM Ariff (CPM)

Sobha Surendran (BJP)

AM Ariff (CPM)
13. Chalakudy Kerala

Benny Behanan (Congress)

C Raveendranath (CPM)

KA Unnikrishnan (BDJS)

Benny Behanan (Congress)
14. Thrissur Kerala

K Muraleedharan (Congress)

VS Sunil Kumar (CPI)

Suresh Gopi (BJP)

TN Prathapan (Congress)
15. Ernakulam Kerala

Hibi Eden (Congress)

KJ Shine Teacher (CPM)

KS Radhakrishnan (BJP)

Hibi Eden (Congress)
16. Attingal Kerala

Adoor Prakash (Congress)

V Joy (CPM)

V Muraleedharan (BJP)

Adoor Prakash (Congress)
17. Kollam Kerala

NK Premachandran (RSP)

Mukesh Madhavan (CPM)

G Krishnakumar (BJP)

NK Premachandran (RSP)
18. Pathanamthitta Kerala

Anto Antony (Congress)

Anil K Antony (BJP)

Dr TM Thomas Issac (CPM)

Anto Antony (Congress)
19. Thiruvananthapuram Kerala

Shashi Tharoor (Congress)

Rajeev Chandrasekhar (BJP)

Pannian Ravindran (CPI)

Shashi Tharoor (Congress)
20. Ponnani Kerala

Dr MP Abdussamad Samadani (IUML)

KS Hamza (CPM)

Advocate Niveditha Subramanian (BJP)

ET Muhammed Basheer (IUML)
21. Kolar Karnataka

KV Gowtham (Congress)

M Mallesh Babu (JDS)

S Muniswamy (BJP)
22. Mandya Karnataka

HD Kumaraswamy (JDS)

Venkataramane Gowda (Congress)

Sumalatha Ambareesh (Independent)
23. Udupi-Chikmagalur Karnataka

Kota Srinivas Poojary (BJP)

K Jayaprakash Hegde (Congress)

Shobha Karandlaje (BJP)
24. Hassan Karnataka

Prajwal Revanna (JDS)

Shreyas M Patel (Congress)

Prajwal Revanna (JDS)
25. Mysore Karnataka

Yaduveer Krishnadatta Chamaraja Wadiyar (BJP)

M Lakshmana (Congress)

Pratap Simha (BJP)
26. Tumkur Karnataka

V Somanna (BJP)

SP Muddahanumegowda (Congress)

GS Basavaraj (BJP)
27. Chitradurga Karnataka

Govind Karjol (BJP)

BN Chandrappa (Congress)

A Narayanaswamy (BJP)
28. Chikkballapur Karnataka

Dr K Sudhakar (BJP)

MS Raksha Ramaiah (Congress)

BN Bache Gowda (BJP)
29. Bangalore Rural Karnataka

Dr CN Manjunath (BJP)

DK Suresh (Congress)

DK Suresh (Congress)
30. Bangalore South Karnataka

Tejasvi Surya (BJP)

Sowmya Reddy (Congress)

Tejasvi Surya (BJP)
31. Bangalore Central Karnataka

PC Mohan (BJP)

Mansoor Ali Khan (Congress)

PC Mohan (BJP)
32. Bangalore North Karnataka

Shobha Karandlaje (BJP)

MV Rajeev Gowda (Congress)

DV Sadananda Gowda (BJP)
33. Dakshina Kannada Karnataka

Captain Brijesh Chowta (BJP)

Padmaraj R Poojary (Congress)

Nalin Kumar Kateel (BJP)
34. Chamarajnagar Karnataka

S Balaraj (BJP)

Sunil Bose (Congress)

Srinivas Prasad (BJP)
35. Banswara Rajasthan

Mahendrajeet Singh Malviya (BJP)

Arvind Sita Damor (Congress)

Rajkumar Roat (BAP)

Kanak Mal Katara (BJP)
36. Kota Rajasthan

Om Birla (BJP)

Prahlad Gunjal (Congress)

Om Birla (BJP)
37. Jalore Rajasthan

Lumbaram Choudhary (BJP)

Vaibhav Gehlot (Congress)

Devji Mansingram Patel (BJP)
38. Jhalawar-Baran Rajasthan

Dushyant Singh (BJP)

Urmila Jain Bhaya (Congress)

Dushyant Singh (BJP)
39. Ajmer  Rajasthan

Bhagirath Choudhary (BJP)

Ramchandra Choudhary (Congress)

Bhagirath Choudhary (BJP)
40. Pali Rajasthan

PP Chaudhary (BJP)

Sangeeta Beniwal (Congress)

PP Chaudhary (BJP)
41. Jodhpur Rajasthan

Gajendra Singh Shekhawat (BJP)

Karan Singh Uchiyarda (Congress)

Gajendra Singh Shekhawat (BJP)
42. Tonk-Sawai Madhopur Rajasthan

Sukhbir Singh Jaunapuria (BJP)

Harish Chandra Meena (Congress)

Sukhbir Singh Jaunapuria (BJP)
43. Bhilwara Rajasthan

Damodar Agarwal (BJP)

CP Joshi (Congress)

Subhash Chandra Baheria (BJP)
44. Rajsamand Rajasthan

Mahima Kumari Vishweshwar Singh Mewar (BJP)

Dr Damodar Gurjar (Congress)

Diya Kumari (BJP)
45. Chittorgarh Rajasthan

Chandra Prakash Joshi (BJP)

Udai Lal Anjana (Congress)

Chandra Prakash Joshi (BJP)
46. Udaipur Rajasthan

Manna Lal Rawat (BJP)

Tarachand Meena (Congress)

Arjunlal Meena (BJP)
47. Barmer Rajasthan

Kailash Choudhary (BJP)

Ummeda Ram Beniwal (Congress)

Ravindra Singh Bhati (Independent)

Kailash Choudhary (BJP)
48. Akola Maharashtra

Anup Sanjay Dhotre (BJP)

Abhay Kashinath Patil (Congress)

Prakash Ambedkar (VBA)

Sanjay Shamrao Dhotre (BJP)
49. Amravati Maharashtra

Navneet Kaur Rana (BJP)

Balwant Baswant Wankhede (Congress)

Navneet Kaur Rana (Independent)
50. Nanded Maharashtra

Pratap Govindrao Chikhalikar Patil (BJP)

Vasantrao Balwantrao Chavan (Congress)

Pratap Govindrao Chikhalikar Patil (BJP)
51. Hingoli Maharashtra

Baburao Kadam Kohalikar (Shiv Sena)

Nagesh Bapurao Patil Ashtikar (Shiv Sena-UBT)

Hemant Sriram Patil (Shiv Sena)
52. Wardha Maharashtra

Ramdas Tadas (BJP)

Amar Sharadrao Kale (NCP-SP)

Ramdas Tadas (BJP)
53. Yavatmal-Washim Maharashtra

Rajashri Hemant Patil (Shiv Sena)

Sanjay Uttamrao Deshmukh (Shiv Sena-UBT)

Bhavana Gawali (Shiv Sena)
54. Parbhani Maharashtra

Sanjay Haribhau Jadhav (Shiv Sena-UBT)

Mahadev Jankar (RASP)

Sanjay Haribhau Jadhav (Shiv Sena)
55. Buldhana Maharashtra

Prataprao Ganpatrao Jadhav (Shiv Sena)

Narendra Dagdu Khedekar (Shiv Sena-UBT)

Prataprao Ganpatrao Jadhav (Shiv Sena)
56. Amroha Uttar Pradesh

Kanwar Singh Tanwar (BJP)

Kunwar Danish Ali (Congress)

Mujahid Husain (BSP)

Kunwar Danish Ali (BSP)
57. Meerut Uttar Pradesh

Arun Govil (BJP)

Sunita Verma (SP)

Devvrat Kumar Tyagi (BSP)

Rajendra Agrawal (BJP)
58. Baghpat Uttar Pradesh

Dr Rajkumar Sangwan (RLD)

Amarpal Sharma (SP)

Praveen Bansal (BSP)

Satya Pal Singh (BJP)
59. Ghaziabad Uttar Pradesh

Atul Garg (BJP)

Dolly Sharma (Congress)

Nand Kishor Pundir (BSP)

General Vijay Kumar Singh (BJP)
60. Gautam Buddha Nagar Uttar Pradesh

Dr Mahesh Sharma (BJP)

Dr Mahendra Singh Nagar (SP)

Rajendra Singh Solanki (BSP)

Dr Mahesh Sharma (BJP)
61. Bulandshahr Uttar Pradesh

Dr Bhola Singh (BJP)

Girish Chandra (BSP)

Shivram Valmiki (Congress)

Dr Bhola Singh (BJP)
62. Aligarh Uttar Pradesh

Satish Kumar Gautam (BJP)

Bijendra Singh (SP)

Hitendra Kumar alias Bunty Upadhyay (BSP)

Satish Kumar Gautam (BJP)
63. Mathura Uttar Pradesh

Hema Malini (BJP)

Mukesh Dhangar (Congress)

Suresh Singh (BSP)

Hema Malini (BJP)
64. Tikamgarh Madhya Pradesh

Virendra Kumar Khatik (BJP)

Pankaj Ahirwar (Congress)

Virendra Kumar Khatik (BJP)
65. Damoh Madhya Pradesh

Rahul Singh Lodhi (BJP)

Tarvar Singh Lodhi (Congress)

Prahlad Singh Patel (BJP)
66. Khajuraho Madhya Pradesh

Vishnu Datt Sharma (BJP)

RB Prajapati (AIFB)

Vishnu Datt Sharma (BJP)
67. Satna Madhya Pradesh

Ganesh Singh (BJP)

Siddharth Sukhlal Kushwaha (Congress)

Ganesh Singh (BJP)
68. Rewa Madhya Pradesh

Janardan Mishra (BJP)

Neelam Abhay Mishra (Congress)

Janardan Mishra (BJP)
69. Hoshangabad Madhya Pradesh

Darshan Singh Choudhary (BJP)

Sanjay Sharma (Congress)

Uday Pratap Singh (BJP)
70. Darrang-Udalguri (Mangaldoi) Assam

Dilip Saikia (BJP)

Madhab Rajbangshi (Congress)

Durgadas Boro (BPF)

Dilip Saikia (BJP)
71. Diphu (Autonomous District) Assam

Amarsing Tisso (BJP)

Joy Ram Engleng (Congress)

Horen Sing Bey (BJP)
72. Karimganj Assam

Kripanath Mallah (BJP)

Hafiz Rashid Ahmed Choudhury (Congress)

Sahabul Islam Choudhury (AIUDF)

Kripanath Mallah (BJP)
73. Silchar Assam

Parimal Suklabaidya (BJP)

Surya Kanta Sarkar (Congress)

Radheshyam Biswas (TMC) 

Rajdeep Roy (BJP)
74. Nagaon (Nowgong) Assam

Pradyut Bordoloi (Congress)

Suresh Borah (BJP)

Aminul Islam (AIUDF)

Pradyut Bordoloi (Congress)
75. Kishanganj Bihar

Mohammad Jawed (Congress)

Mujahid Alam (JDU)

Mohammad Jawed (Congress)
76. Banka Bihar

Giridhari Yadav (JDU)

Jai Prakash Narayan Yadav (RJD)

Giridhari Yadav (JDU)
77. Bhagalpur Bihar

Ajay Kumar Mandal (JDU)

Ajeet Sharma (Congress)

Ajay Kumar Mandal (JDU)
78. Purnia Bihar

Santosh Kumar Kushwaha (JDU)

Bima Bharti (RJD)

Rajesh Ranjan alias Pappu Yadav (Independent)

Santosh Kumar Kushwaha (JDU)
79. Katihar Bihar

Dulal Chandra Goswami (JDU)

Tariq Anwar (Congress)

Dulal Chandra Goswami (JDU)
80. Kanker Chhattisgarh

Bhojraj Nag (BJP)

Biresh Thakur (Congress)

Mohan Mandavi (BJP)
81. Rajnandgaon Chhattisgarh

Santosh Pandey (BJP)

Bhupesh Baghel (Congress)

Santosh Pandey (BJP)
82. Mahasamund Chhattisgarh

Roop Kumari Choudhary (BJP)

Tamradhwaj Sahu (Congress)

Chunni Lal Sahu (BJP)
83. Darjeeling West Bengal

Raju Singh Bisht (BJP)

Gopal Lama (TMC)

Munish Tamang (Congress)

Raju Singh Bisht (BJP)
84. Raiganj West Bengal

Krishna Kalyani (TMC)

Kartick Chandra Paul (BJP)

Ali Imran Ramz Victor (Congress)

Debasree Chaudhuri (BJP)
85. Balurghat West Bengal

Sukanta Majumdar (BJP)

Biplab Mitra (TMC)

Joydev Kumar Siddhanta (RSP)

Sukanta Majumdar (BJP)
86. Jammu Jammu and Kashmir

Jugal Kishore Sharma (BJP)

Raman Bhalla (Congress)

Jugal Kishore Sharma (BJP) 
87. Outer Manipur Manipur

Alfred Kanngam S Arthur (Congress)

Kachui Timothy Zimik (NPF)

Lorho S Pfoze (NPF)
88. Tripura East Tripura

Kriti Devi Singh Debbarman (BJP)

Rajendra Reang (CPM)

Rebati Tripura (BJP)
Advertisement

Read all the Breaking News Live on indiatvnews.com and Get Latest English News & Updates from India

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement