Thursday, July 18, 2024
Advertisement
  1. You Are At:
  2. News
  3. Sports
  4. Other
  5. Asian Games 2023 September 23 Highlights: India's both table tennis teams qualify for knockouts

Asian Games 2023 September 23 Highlights: India's both table tennis teams qualify for knockouts

India's men's table tennis team defeated Tajikistan by 3-0 to register a hat-trick of wins in Group F fixtures and advance to the next round.

Written By: Sumeet Kavthale @sumeetkavthale New Delhi Updated on: September 23, 2023 23:16 IST
Gongshu Canal Sports Park Gymnasium Table in Hangzhou
Image Source : TWITTER/SONY SPORTS Gongshu Canal Sports Park Gymnasium Table in Hangzhou

After a winning start on Friday, India's men's and women's table tennis teams continued their brilliant run with a dominant performance in the Asian Games 2023 on Saturday, September 23. The men's team recorded an easy 3-0 win over Tajikistan while the women's team thrashed neighbours Nepal by 3-0 to qualify for the knockout stages.

The men's team rested their star players Sharath Kamal and Sathiyan Gnanasekaran for today's game. Manav Thakkar and Manush Shah joined Harmeet Desai with the first two playing their first game in the Asian Games 2023. Both youngsters were excellent and pulled off a satisfactory result for India.  With three wins, India topped Group F and will be facing Kazakhstan in the next round.

The women's team also made changes to their team with Divya Chitale, Sutirtha Mukherjee and Ayhika starting ahead of Manika Batra and Sreeja Akula. They dominated the first round with an 11-1 win and claimed 11-6 and 11-8 wins in the following rounds to take the game home.

India Table Tennis events on September 23:

India Men 3-0 Tajikistan Men

India Women 3-0 Nepal Women

India Sailing events on September 23:

Men’s Skiff 49er - KC Ganapathy and Varun Thakkar finish sixth

Mixed Dinghy - 470 - Preethi Kongara and Shekhar Sudhanshu finish fourth

Boy's Dinghy ILCA4 - Adhvait Menon finished tenth

Men’s Windsurfing iQFoil - Jerome Kumar Savarimuthu finished third

Women’s Skiff 49er - Harshita Tomar and Shital Verma finish fifth

Women’s Dinghy ILCA4 - Neha Thakur finished third

Women’s Single Dinghy ILCA6 - Nethra Kumanan finishes fourth

Mixed Multihull Nacra 17 - Siddeshwar Indar Doiphode and Ramya Sarvanan finish third

Men’s Windsurfer RS:X - Eabad Ali (Failed to finish)

Men’s Kite IKA Formula - Chitresh Tatha finishes sixth

Men’s Single Dinghy ILCA7 - Vishnu Sarvananwon finishes fifth

Women’s Windsurfer RS:X - Ishwariya Ganesh (Failed to finish)

More to follow...

Advertisement

Read all the Breaking News Live on indiatvnews.com and Get Latest English News & Updates from Sports and Other Section

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement