1. You Are At:
  2. Home
  3. India News
  4. List Of Winners In Maharashtra Assembly Polls 2009

List Of Winners In Maharashtra Assembly Polls 2009

Folliwing is the complete list of winners in theMaharashtra assembly elections : 1. Akkalkuwa : Adv. K. C. Padvi INC 2. Shahada(ST) : Padmakar Valvi  INC 3. Nandurbar(ST) : Vijaykumar Gavit  NCP 4. Navapur (ST) : Sharad Gavit  SP

PTI [ Updated: October 23, 2009 19:09 IST ]
list of winners in maharashtra assembly polls 2009
list of winners in maharashtra assembly polls 2009

Folliwing is the complete list of winners in theMaharashtra assembly elections :

1. Akkalkuwa : Adv. K. C. Padvi INC

2. Shahada(ST) : Padmakar Valvi  INC
3. Nandurbar(ST) : Vijaykumar Gavit  NCP
4. Navapur (ST) : Sharad Gavit  SP
5. Sakri (ST): Yogendra Bhoye INC
6. Dhule Rural : Prof Sharad Patil SS
7. Dhule Urban : Anil Gote LokSang
8. Shindkheda : Jaykumar Rawal BJP
9. Shirpur (ST) : Kashiram Pawara INC
10. Chopda (ST) : Jagdishchandra Valvi BJP
11. Raver : Shirish Chaudhary Ind
12. Bhusawal (SC)  : Sanjay Savkare NCP
13. Jalgaon City : Sureshkumar Jain SS
14. Jalgaon Rural : Gulabrao Deokar NCP
15. Amalner : Krishibhushan Patil Ind
16. Erandol : Chimanrao Patil SS
17. Chalisgaon : Rajiv Deshmukh NCP
18. Pachora : Dilip Wagh NCP
19. Jamner : Girish Mahajan BJP
20. Muktainagar : Eknathrao Khadse BJP
21. Malkapur : Charansukh Sancheti BJP
22. Buldhana : Vijayraj Shinde SS
23. Chikhli : Rahul Bondre INC
24. Sindkhed Raja : Dr Rajendra Shingne NCP
25. Mehkar (SC) : Dr Sanjay Raimulkar SS
26. Khamgaon : Dilipkumar Sananda INC
27. Jalgon (Jamod) : Dr Sanjay Kute  BJP
28. Akot : Sanjay Gawande SS
29. Balapur : Baliram Siraskar Ind
30. Akola West : Govardhan Sharma BJP
31. Akola East : Haridas Bhade Bharipa Bahujan Mahasangh
32. Murtizapur : Harish Pimple BJP
33. Risod : Subhashrao Zanak INC
34. Washim (SC) : Lakhan Malik BJP
35. Karanja : Prakash Dahake NCP
36. Dhamangaon : Virendra Jagtap INC
37. Badnera : Ravi Rana Ind
38. Amravati : Raosaheb Shekhawat INC
39. Teosa : Adv Yashomati Thakur INC
40. Daryapur (SC) : Capt Abhijit Adsul SS
41. Melghat : Kewalram Kale INC
42. Achalpur : Omprakash Bachu Ind
43. Morshi : Dr Anil Bonde Ind
44. Arvi : Dadarao Keche BJP
45. Deoli : Ranjit Kamble INC
46. Hinganghat : Ashok Shinde SS
47. Wardha : Suresh Deshmukh Ind
48. Katol : Anil Deshmukh NCP
49. Saoner : Sunil Kedar NCP
50. Hingana : Vijaybabu Ghodmare BJP
51. Umred (SC) : Sudhir Parwe BJP
52. Nagpur south west : Devendra Fadnavis BJP
53. Nagpur south : Dinanath Padole INC
54. Nagpur East : Krishna Khopde BJP
55. Nagpur central Vikas Kumbhare BJP
56. Nagpur west Sudhakar Deshmukh BJP
57. Nagpur North (SC) Dr Nitin Raut INC
58. Kamptee Chandrashekhar Bawankule BJP
59. Ramtek :  Ashish Jaiswal SS
60. Tumsar :  Anil Bawankar INC
61. Bhandara LAC :  Narendra Bhondekar SS
62. Sakoli : Nanabhau Patole BJP
63. Arjuni Morgaon : Rajkumar Badole BJP
64. Tirora : Khushal Bopache BJP
65. Gondia : Gopaldas Agrawal INC
66. Amgaon (ST) : Ramratnabapu Raut INC
67. Armori (ST) : Anandrao Gedam INC
68. Gadchiroli (ST) : Dr Namdeo Usendi INC
69. Aheri (ST) : Dipak Atram Ind
70. Rajura : Subhash Dhote INC
71. Chandrapur (SC) : Nanaji Shamkule BJP
72. Ballarpur : Sudhir Mungantiwar BJP
73. Brahmapuri : Atul Deshkar BJP
74. Chimur : Vijay Wadettiwar INC
75. Warora : Sanjay Deotale INC
76. Wani : Wamanrao Kasawar INC
77. Ralegaon (ST) : Prof Vasant Purke INC
78. Yavatmal : Nilesh Deshmukh Parwekar INC
79. Digras : Sanjay Rathod SS
80. Arni : Shivajirao Moghe INC
81. Pusad : Manohar Naik NCP
82. Umarkhed : Vijayrao Khadse INC
83. Kinwat : Pradeep Jadhav NCP
84. Hadgaon : Madhavrao Pawar INC
85. Bhokar : Ashok Chavan INC
86. Nanded North : D P Sawant INC
87. Nanded South : Omprakash Pokarna INC
88. Loha : Shankaranna Dhondge NCP
89. Naigaon : Vasantrao Chavan Ind
90. Degloor (SC) : Raosaheb Antapurkar INC
91. Mukhed : Hanumantrao Patil INC
92. Basmath : Jaiprakash Dandegaonkar NCP
93. Kalmnuri : Rajiv Satav INC
94. Hingoli : Bhaurao Patil INC
95. Jintur : Ramprasad Kadam INC
96. Parbhani : Sanjay Jadhav SS
97. Gangakhed : Ghandat Mama Ind
98. Pathri : Mira Renge SS
99. Partur :Sureshkumar Jethaliya Ind
100. Ghansawangi : Rajeshbhaiya Tope NCP
101. Jalna : Kailash Gorantyal INC
102. Badnapur (SC) : Santosh Sambre SS
103. Bhokardan : Chandrakant Danve NCP
104. Sillod : Abdul Sattar INC
105. Kannad : Harshvardhan Jadhav MNS
106. Phulambri : Dr Kalyan Kale INC
107. Aurangabad Central : Pradeep Jaiswal Ind
108. Aurangabad West Central : Sanjay Shirshat SS
109. Aurangabad East : Rajendra Darda INC
110. Paithan : Sanjay Waghchure NCP
111. Gangapur : Prashant Bamb Ind
112. Vaijapur : R. M. Vani SS
113. Nandgaon : Pankaj Bhujbal NCP
114. Malegaon Central : Mufti Mohammed Ismail : Jansshak
115. Malegaon Outer : Dadaji Bhuse SS
116. Baglan ST : Umaji Borse BJP
117. Kalwan ST : Arjun Pawar NCP
118. Chandwad : Shirishkumar Kotwal Ind
119. Yeola : Chhagan Bhujbal NCP
120. Sinnar : Manikrao Kokate INC
121. Niphad : Anil Kadam SS
122. Dindori ST : Dhanraj Mahale SS
123. Nashik East : Adv. Uttamrao Dhikale MNS
124. Nashik Central : Vasantrao Gite MNS
125. Nashik West : Nitin Bhosle MNS
126. Deolali SC : Baban Gholap SS
127. Igatpuri ST : Nirmala Gavit INC
128. Dahanu ST : Rajaram Ozare CPI(M)
129. Vikramgarh ST : Adv. Chitaman Wanaga BJP
130. Palghar ST : Rajendra Gavit INc
131. Boisar : Vilas Tale Bahujanvik
132. Nalasopara : Kshitij Thakur Bahujanvik
133.  Vasai : Vivek Pandit Ind
134. Bhiwandi Rural ST : Vishnu ram Savara BJP
135. Shahapur ST : Daulat Daroda SS
136. Bhiwandi West : Abdul Rashid SP
137. Bhiwandi East : Abu Asim Azmi SP
138. Kalyan West : Prakash Bhoir MNS
139. Murbad : Kisan Kathore NCP
140. Ambarnath SC : Dr Balaji Kinkar BJP
141. Ulhasnagar : Uttam Chand Kumar BJP
142. Kalyan East : Ganpat Gaikwad Ind
143. Dombivali : Ravindra Chavan BJP
144. Kalyan Rural : Ramesh Patil MNS
145. Mira-Bhayander : Gilbert Mendonca NCP
146. Owala Majiwada : Pratap Sarnaik SS
147. Kopari Panchpakhadi : Eknath Shinde SS
148. Thane : Rajan Vichare SS
149. Mumbra Kalve : Jitendra Awhad NCP
150. Airoli : Sandeep Naik  NCP
151. Belapur : Ganesh Naik NCP
152. Borivali : Gopal Shetty BJP
153. Dahisar : Vinod Ghosalkar SS
154. Magathane : Pravin Darekar MNS
155. Mulund : Sardar Tara Singh BJP
156. Vikhroli : Mangesh Sangle MNS
157. Bhandup : Shishir Shinde MNS
158. Jogeshwari East Ravindra Waikar SS
159. Dindoshi : Rajhans Singh INC
160. Kandivali East : Ramesh Singh Thakur INC
161. Charkop : Yogesh Sagar BJP
162. Malad West : Aslam Sheikh INC
163. Goregaon : Subhash Desai SS
164.  Versova : Baldev Khosa INC
165. Andheri West : Ashokbhau Jadhav INC
166. Andheri East : Suresh Shetty INC
167. Ville Parle : Krishna Hegde INC
168. Chandivali : Naseem Khan INC
169. Ghatkopar West : Ram Kadam MNS
170. Ghatkopar East : Prakash Mehta BJP
171. Mankhurd Shivajinagar : Abu Asim Azmi SP
172. Anushakti Nagar : Nawab Malik NCP
173. Chembur : Chandrakant Handore INC
174. Kurla SC : Anna Kamble NCP
175. Kalina : Kripashankar Singh INC
176. Bandra East : Prakash Sawant SS
177. Bandra West : Baba Siddiqui INC
178. Dharavi ST : Varsha Gaikwad INC
179. Sion Koliwada : Jagannath Shetty INC
180. Wadala : Kalidas Kolambikar INC
181. Mahim : Nitin Sardesai MNS
182. Worli : Sachin Ahir NCP
183. Sewri : Bala Nandgaonkar MNS
184. Byculla : Madhukar Chavan INC
185. Malabar Hill : Mangal Prabhat Lodha BJP
186. Mumbadevi : Amin Patel INC
187. Colaba : Annie Shekhar INC
188. Panvel : Prashant Thakur INC
189. Karjat : Suresh Lad NCP
190. Uran : Vivekanand Patil PWPI
191. Pen : Dhairyashil Patil PWPI
192. Alibag : Meenakshi Patil PWPI
193. Shriwardhan : Sunil Thakre NCP
194. Mahad : Bharat Gogawale SS
195. Junnar : Vallabh Benake NCP
196. Ambegaon : Diliprao Valse Patil NCP
197. Khed Aalandi : Dilip Mohite NCP
198. Shirur: Ashok Pawar NCP
199. Daund : Rameshrao Thorat Ind
200. Indapuri: Harshvardhan Patil INC
201. Baramati : Ajit Pawar NCP
202. Puranadar : Vijay Shivtare SS
203. Bhor : Sangram Thopate INC
204. Mawal : Sanjay Bhegde BJP
205. Chinchwad : Laxman Jagtap Ind
206. Pimpri : Anna Bansode NCP
207. Bhosri : Vilas Lande Ind
208. Vadgaonshri Bapusaheb Pathore NCP
209. Shivajinagar : Vinayak Nimhar INC
210. Kothrud : Chandrakant Mokate SS
211. Khadakvasla : Ramesh Wanjale MNS
212. Parvati : Madhuri Misal BJP
213. Hadapsar: Mahadeo Babar SS
214. Pune Cantonment : Ramesh Bagwe INC
215. Kasba Peth : Girish Bapat BJP
216. Akole ST : Madhukar Pichad NCP
217. Sangamner : Vijay Thorat INC
218. Shirdi : Radhakrishna Vikhe Patil INC
219. Kopergaon : Ashokrao Kale SS
220. Shrirampur : Bhausaheb Kamble INC
221. Newasa : Shankarrao Gadakh NCP
222. Shevgaon : Chandrasekhar Ghule NCP
223. Rahuri : Shivaji Kardile BJP
224. Parner Vijayrao Auti SS
225. Ahmednagar CityAnil Bhaiya Rathod SS
226. Shrigonda : Babanrao Pachpute NCP
227. Karjat Jamkhed : Ram Shanker Shinde BJP
228. Gorai : Badamrao Pandit NCP
229. Majalgaon : Prakashdada Solanke NCP
230. Beed : Jaydatt Kshirsagar NCP
231. Ashti : Suresh Dhas NCP
232. Kaij SC : Dr Vimaltai Mundada NCP
233. Parli Pankaja Munde BJP
234. Latur Rural : Vaijnath Shinde INC
235. Latur City : Amit Deshmukh INC
236. Ahmedpur : Babasaheb Patil RSPS
237. Udgir SC : Sudhakar Sangram BJP
238. Nilanga : Shivajirao Nilangekar Patil INC
239. Ausa : Basavraj Patil INC
240. Umarga SC : Dhyanraj Chougule SS
241. Tuljapur : Madhukarrao Chavan INC
242. Osmanabd : Om Prakash Raje Nimbalkar SS
243. Paranda : Rahul Mote NCP
244. Karmala : Shamal Bagal NCP
245. Madha : Babanrao Shinde NCP
246. Barshi : Dilip Sopal Ind
247. Mohol SC : Laxman Dhobare NCP
248. Solapur City North : Vijay Deshmukh BJP
249. Solapur City Central : Praniti Shinde INC
250. Akkalkot : Siddaramappa Patil BJP
251. Solapur South : Dilip Mane INC
252. Pandharpur : Bharat Bhalke SWAPAK
253. Sangola : Ganpatrao Deshmukh PWPI
254. Malshiras SC : Hanumant Dolas NCP
255. Phaltan SC : Dipak Chavan NCP
256. Wai : Makrand Patil Ind
257. Koregaon : Shashikant Shinde NCP
258. Man : Jaikumar Gore Ind
259. Karad : Shamrao Patil Ind
260. Karad South : Vilasrao Patil INC
261. Patan : Vikramsinh Patankar NCP
262. Satara : Shivendrasingh Bhosale NCP
263. Dapoli : Suryakant Dalvi SS
264. Guhagar : Bhaskar Jadhav NCP
265. Chiplun : Sadanand Chavan SS
266. Ratnagiri : Uday Samant NCP
267. Rajapur : Rajan Salvi SS
268. Kanakawali : Pramod Jathar BJP
269. Kudal : Narayan Rane INC
270. Suwantwadi : Deepak Kasarkar NCP
271. Chandgad : Krishnarao Desai NCP
272. Radhanagari : K P Patil NCP
273. Kagal : Musharif Hasan NCP
274. Kolhapur South : Satej Patil INC
275. Karveer : Chandradip Narake SS
276. Kolhapur North : Rajesh Kshirsagar SS
277. Shahuwadi : Vinay Kore JANSSHAKTI
278. Hatkanangale SC : Dr Sujit Minachekar SS
279. Ichalkaranji : Suresh Halvankar BJP
280. Shirol : Appasaheb Patil INC
281. Miraj SC : Suresh Khade BJP
282. Sangli : Sambhaji Pai BJP
283. Islampur : Jayant Patil NCP
284. Shirala : Mansingh Narve Ind
285. Palus Kadegaon : Dr Patangrao Kadam INC
286. Khanapur : Sadashivrao Patil INC
287. Tasgaon : Raosahib Patil NCP
288. Jath : Prakash Shendge BJP

Write a comment

Live Scorecard