1. You Are At:
  2. English News
  3. Election
  4. Bihar Election Results 2020: Constituency-wise winners - full list

Bihar Election Results 2020: Constituency-wise winners - full list

Bihar Election 2020 Full List Winners: The result of Bihar Assembly Election 2020 is out and a stellar performance by the BJP enabled the ruling NDA to attain a simple majority. BJP, which had contested 110 seats, won 72 and was leading in another two while the JD(U) which fought 115, won only 42 and was ahead in another.

India TV News Desk India TV News Desk
Patna Updated on: November 11, 2020 13:27 IST
Bihar Election Results 2020: Constituency-wise winners - full list

Bihar Election Results 2020: Constituency-wise winners - full list

Bihar Election 2020 Full List Winners: The result of Bihar Assembly Election 2020 is out and a stellar performance by the BJP enabled the ruling NDA to attain a simple majority. BJP, which had contested 110 seats, won 72 and was leading in another two while the JD(U) which fought 115, won only 42 and was ahead in another. With four seats each won by junior allies HAM and VIP, the NDA is poised to have 125 seats in its kitty.

Tejashwi Yadav-led opposition Grand Alliance fell way short of the magic mark. The total number of seats won by all its five constituents stood at 110. Nonetheless, the RJD emerged as the single largest party in the assembly bagging 75 seats.

Polling across 243 seats took place in three phases between October 28 and November 7. The term of the 243-member Bihar Legislative Assembly will expire on November 29. Several exit polls have predicted victory for the RJD-led Grand Alliance which also comprises the Congress and Left. The ruling NDA comprises Nitish Kumar's Janata Dal (United) and the BJP.  | BIHAR ELECTION 2020: FULL COVERAGE

Bihar Election Results 2020: Full List of Winners

Constituency Party Candidate  Status
Agiaon Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Manoj Manzil Won
Alamnagar Janata Dal (United) Narendra Narayan Yadav

Won

Alauli Rashtriya Janata Dal Ramvriksh Sada Won
Alinagar Vikassheel Insaan Party Mishri Lal Yadav Won
Amarpur Janata Dal (United) Jayant Raj Won
Amnour Bharatiya Janata Party Krishan Kumar Mantoo Won
Amour AIMIM AKHTARUL IMAN Won
Araria Indian National Congress Abidur Rahman Won
Arrah Bharatiya Janata Party Amrendra Pratap singh Won
Arwal Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation Maha Nand Singh Won
Asthawan Janata Dal (United) Jitendra Kumar Won
Atri Rashtriya Janata Dal Ajay Yadav Won
Aurai Bharatiya Janata Party Ram Surat Kumar Won
Aurangabad Indian National Congress Anand Shankar Singh Won
Babubarhi Janata Dal (United) Mina Kumari Won
Bachhwara Bharatiya Janata Party

Surendra Mehata

Won
Bagaha Bharatiya Janata Party Ram Singh Won
Bahadurganj AIMIM Mohammad Anzar Nayeemi Won
Bahadurpur Janata Dal (United) Madan Sahni Won
Baikunthpur Rashtriya Janata Dal Prem Shankar Prasad Won
Baisi AIMIM Syed Ruknddin Ahmad Won
Bajpatti Rashtriya Janata Dal Mukesh Kumar Yadav Won
Bakhri Communist Party of India Suryakant Paswan Won
Bakhtiarpur Rashtriya Janata Dal Aniruddh Kumar Won
Balrampur Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Mahboob Alam Won
Baniapur Rashtriya Janata Dal Kedar Nath Singh Won
Banka Bharatiya Janata Party Ram Narayan Mandal Won
Bankipur Bharatiya Janata Party Nitin Nabin Won
Banmankhi Bharatiya Janata Party Krishna Kumar Rishi Won
Barachatti Hindustani Awam Morcha (Secular) Jyoti Devi Won
Barari Janata Dal (United) Bijay Singh Won
Barbigha Bharatiya Janata Party Rampravesh Rai Won
Barbigha Janata Dal (United) Sudarshan Kumar Won
Barh Bharatiya Janata Party Gyanendra Pratap Singh Won
Barhara Bharatiya Janata Party Raghvendra Prasad Singh Won
Barharia Rashtriya Janata Dal Bachcha Pandey Won
Baruraj Bharatiya Janata Party Arun Kumar Singh Won
Bathnaha Bharatiya Janata Party Anil Kumar Won
Begusarai Bharatiya Janata Party Kundan Kumar Won
Belaganj Rashtriya Janata Dal Surendra Prasad Yadav Won
Beldaur Janata Dal (United) Panna Lal Singh Patel Won
Belhar Janata Dal (United) Manoj Yadav Won
Belsand Rashtriya Janata Dal Sanjay Kumar Gupta Won
Benipatti Bharatiya Janata Party Vinod Narayan Jha Won
Benipur Janata Dal (United) Binay Kumar Choudhary Won
Bettiah Bharatiya Janata Party Renu Devi Won
Bhabua Rashtriya Janata Dal Bharat Bind Won
Bhagalpur Indian National Congress Ajit Kumar Won
Bhorey Janata Dal (United) Sunil Kumar Won
Bibhutipur Communist Party of India (Marxist) Ajay Kumar Won
Bihariganj Janata Dal (United) Niranjan Kumar Mehta Won
Biharsharif Bharatiya Janata Party Dr. Sunil Kumar Won
Bihpur Bharatiya Janata Party Kumar Shailendra Won
Bikram Indian National Congress Siddharth Saurav Won
Bisfi Bharatiya Janata Party Haribhushan Thakur "Bachol" Won
Bochaha Vikassheel Insaan Party Musafir Paswan Won
Bodh Gaya Rashtriya Janata Dal Kumar Sarvjeet Won
Brahampur Rashtriya Janata Dal Shambhu Nath Yadav Won
Buxar Indian National Congress Sanjay Kr. Tiwari @ Munna Tiwari Won
Chainpur Bahujan Samaj Party Mohd. Sama Khan Won
Chakai Independent Sumit Kumar Singh Won
Chanpatia Bharatiya Janata Party Umakant Singh Won
Chapra Bharatiya Janata Party Dr. C.N. Gupta Won
Chenari  Indian National Congress Murari Prasad Gautam Won
Cheria Bariarpur Rashtriya Janata Dal Rajvanshi Mahto Won
Chhatapur Bharatiya Janata Party Neeraj Kumar Singh Won
Chiraiya Bharatiya Janata Party Lal Babu Prasad Gupta Won
Danapur Rashtriya Janata Dal Rit Lal Ray Won
Darauli Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Satyadeo Ram Won
Daraundha Bharatiya Janata Party Karanjeet Singh Alias Vyas Singh Won
Darbhanga Bharatiya Janata Party Sanjay Saraogi Won 
Darbhanga Rural Rashtriya Janata Dal Lalit Kumar Yadav Won 
Dehri Rashtriya Janata Dal Phate Bahadur Singh Won 
Dhaka Bharatiya Janata Party Pawan Kumar Jaiswal Won 
Dhamdaha Janata Dal (United) Leshi Singh Won
Dhauraiya Rashtriya Janata Dal Bhudeo Choudhary Won
Digha Bharatiya Janata Party Sanjiv Chaurasia Won
Dinara Rashtriya Janata Dal Vijay Kumar Mandal Won
Dumraon Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Ajit Kumar Singh Won
Ekma Rashtriya Janata Dal Srikant Yadav Won
Fatuha Rashtriya Janata Dal Dr. Ramanand Yadav Won
Forbesganj Bharatiya Janata Party Vidya Sagar Keshari Won
Gaighat Rashtriya Janata Dal Niranjan Roy Won
Garkha Rashtriya Janata Dal Surendra Ram Won
Gaura Bauram Vikassheel Insaan Party Swarna Singh Won
Gaya Town Bharatiya Janata Party Prem Kumar Won
Ghosi Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Ram Bali Singh Yadav Won
Gobindpur Rashtriya Janata Dal MD Kamran Won
Goh Rashtriya Janata Dal Bhim Kumar Singh Won
Gopalganj Bharatiya Janata Party Subash Singh Won
Gopalpur Janata Dal (United) Narendra Kumar Niraj Won
Goriakothi Bharatiya Janata Party Devesh Kant Singh Won
Govindganj Bharatiya Janata Party Sunil Mani Tiwari Won
Gurua Rashtriya Janata Dal Vinay Kumar Won
Hajipur Bharatiya Janata Party Awadhesh Singh Won
Harlakhi Janata Dal (United) Sudhanshu Shekhar Won
Harnaut Janata Dal (United) Hari Narayan Singh Won
Harsidhi (S.C) Bharatiya Janata Party Krishnanandan Paswan Won
Hasanpur Rashtriya Janata Dal  Tej Pratap Yadav Won
Hathua Rashtriya Janata Dal  Rajesh Kumar Singh Won
Hayaghat Bharatiya Janata Party Ram Chandra Prasad Won
Hilsa Janata Dal (United) Krishnamurari Sharan urf Prem Mukhiya Won
Hisua Indian National Congress Nitu Kumari Won
Imamganj Hindustani Awam Morcha (Secular) Jitan Ram Manjhi Won
Islampur Rashtriya Janata Dal Rakesh Kumar Roushan Won
Jagdishpur Rashtriya Janata Dal Ram Vishnu Singh Won
Jale Bharatiya Janata Party Jibesh Kumar Won
Jamalpur Indian National Congress Ajay Kumar Singh Won
Jamui Bharatiya Janata Party Shreyasi Singh Won
Jehanabad Rashtriya Janata Dal Kumar Krishna Mohan urf Suday Yadav Won
Jhajha Janata Dal (United) Damodar Rawat Won
Jhanjharpur Bharatiya Janata Party Nitish Mishra Won
Jokihat AIMIM Shahnawaz Won
Kadwa Indian National Congress Shakeel Ahmad Khan Won
Kahalgaon Bharatiya Janata Party Pawan Kumar Yadav Won
Kalyanpur Rashtriya Janata Dal Manoj Kumar Yadav Won
Kalyanpur Janata Dal (United) Mahesh Hazari Won
Kanti Rashtriya Janata Dal Mohammad Israil Mansuri Won
Karakat Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Arun Singh Won
Kargahar Indian National Congress Santosh Kumar Mishra Won
Kasba Indian National Congress MD. AFAQUE ALAM Won
Katihar Bharatiya Janata Party Tarkishore Prasad Won
Katoria Bharatiya Janata Party Dr. Nikki Hembrom Won
Keoti Bharatiya Janata Party MURARI MOHAN JHA Won
Kesaria Janata Dal (United) Shalini Mishra Won
Khagaria Indian National Congress Chhatrapati Yadav Won
Khajauli Bharatiya Janata Party ARUN SHANKAR PRASAD Won
Kishanganj Indian National Congress IJAHARUL HUSAIN Won
Kochadhaman AIMIM Muhammad Izhar Asfi Won
Korha Bharatiya Janata Party Kavita Devi Won
Kuchaikote Janata Dal (United) AMRENDRA KUMAR PANDEY Won
Kumhrar Bharatiya Janata Party Arun Kumar Sinha Won
Kurhani Rashtriya Janata Dal Anil Kumar Sahni Won
Kurtha Rashtriya Janata Dal BAGI KUMAR VERMA Won
Kusheshwar Janata Dal (United) SHASHIBHUSHAN HAJARI Won
Kutumba Indian National Congress RAJESH KUMAR Won
Lakhisarai Bharatiya Janata Party VIJAY KUMAR SINHA Won
Lalganj Bharatiya Janata Party Sanjay Kumar Singh Won
Laukaha Rashtriya Janata Dal BHARAT BHUSHAN MANDAL Won
Lauriya Bharatiya Janata Party Vinay Bihari Won
Madhepura Rashtriya Janata Dal CHANDRA SHEKHAR Won
Madhuban Bharatiya Janata Party Rana Randhir Won
Madhubani Rashtriya Janata Dal SAMIR KUMAR MAHASETH Won
Maharajganj Indian National Congress Vijay Shanker Dubey Won
Mahishi Janata Dal (United) GUNJESHWAR SAH Won
Mahnar Rashtriya Janata Dal BINA SINGH Won
Mahua Rashtriya Janata Dal MUKESH KUMAR RAUSHAN Won
Makhdumpur Rashtriya Janata Dal Satish Kumar Won
Maner Rashtriya Janata Dal BHAI VIRENDRA Won
Manihari Indian National Congress MANOHAR PRASAD SINGH Won
Manjhi Communist Party of India (Marxist) Dr. Satyendra Yadav Won
 Marhaura Rashtriya Janata Dal JITENDRA KUMAR RAY Won
Masaurhi Rashtriya Janata Dal REKHA DEVI Won
Matihani Lok Jan Shakti Party Raj Kumar Singh Won
Minapur Rashtriya Janata Dal RAJEEV KUMAR Won
Mohania Rashtriya Janata Dal Sangita Kumari Won
Mohiuddinnagar Bharatiya Janata Party RAJESH KUMAR SINGH Won
Mokama Rashtriya Janata Dal Anant Kumar Singh Won
Morwa Rashtriya Janata Dal RANVIJAY SAHU Won
Motihari Bharatiya Janata Party PRAMOD KUMAR Won
Munger Bharatiya Janata Party PRANAV KUMAR Won
Muzaffarpur Indian National Congress BIJENDRA CHAUDHARY Won
Nabinagar Rashtriya Janata Dal VIJAY KUMAR SINGH ALIAS DABLOO SINGH Won
Nalanda Janata Dal (United) Shrawon Kumar Won
Narkatia Rashtriya Janata Dal SHAMIM AHMAD Won
Narkatiaganj Bharatiya Janata Party RASHMI VARMA Won
Narpatganj Bharatiya Janata Party JAI PRAKASH YADAV Won
Nathnagar Rashtriya Janata Dal ALI ASHRAF SIDDIQUI Won
Nautan Bharatiya Janata Party NARAYAN PRASAD Won
Nawada Rashtriya Janata Dal Vibha Devi Won
Nirmali Janata Dal (United) ANIRUDDHA PRASAD YADAV Won
Nokha Rashtriya Janata Dal ANITA DEVI Won
Obra Rashtriya Janata Dal RISHI KUMAR Won
Paliganj Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) SANDEEP SAURAV Won
Parbatta Janata Dal (United) Doctor Sanjeev Kumar Won
Parihar Bharatiya Janata Party Gaytri Devi Won
Paroo Bharatiya Janata Party ASHOK KUMAR SINGH Won
Parsa Rashtriya Janata Dal CHHOTE LAL RAY Won
Patepur Bharatiya Janata Party LAKHENDRA KUMAR RAUSHAN Won
Patna Sahib Bharatiya Janata Party NAND KISHORE YADAV Won
Phulparas Janata Dal (United) SHEELA KUMARI Won
Phulwari Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) GOPAL RAVIDAS Won
Pipra Bharatiya Janata Party SHYAMBABU PRASAD YADAV Won
Pipra Janata Dal (United) RAMBILASH KAMAT Won
Pirpainti Bharatiya Janata Party LALAN KUMAR Won
Pranpur Bharatiya Janata Party NISHA SINGH Won
Purnia Bharatiya Janata Party VIJAY KUMAR KHEMKA Won
Rafiganj Rashtriya Janata Dal MOHAMMAD NEHALUDDIN Won
Raghopur Rashtriya Janata Dal TEJASHWI PRASAD YADAV Won
Raghunathpur Rashtriya Janata Dal Harishankar Yadav Won
Rajapakar Indian National Congress Pratima Kumari Won
Rajauli Rashtriya Janata Dal PRAKASH VEER Won
Rajgir  Janata Dal (United) KAUSHAL KISHORE Won
Rajnagar Bharatiya Janata Party Dr. Ramprit Paswan Won
Rajpur Indian National Congress VISHWANATH RAM Won
Ramgarh Rashtriya Janata Dal Sudhakar Singh Won
Ramnagar Bharatiya Janata Party  Bhagirathi Devi Won
Raniganj  Janata Dal (United)  ACHMIT RISHIDEV Won
Raxaul Bharatiya Janata Party Pramod Kumar Sinha Won
Riga Bharatiya Janata Party MOTI LAL PRASAD Won
Rosera Bharatiya Janata Party  BIRENDRA KUMAR Won
Runnisaidpur Janata Dal (United)  PANKAJ KUMAR MISHRA Won
Rupauli Janata Dal (United)  BIMA BHARTI Won
Saharsa Janata Dal (United)  Alok Ranjan Won
Sahebganj Bharatiya Janata Party  RAJU KUMAR SINGH Won
Sahebpur Kamal Vikassheel Insaan Party Satanand Sambuddha @Lalan Won
Sakra Rashtriya Janata Dal  Ashok Kumar Chodhary  Won
Samastipur  Janata Dal (United) Akhtarul Islam Shahin Won
Sandesh Rashtriya Janata Dal KIRAN DEVI Won
Sarairanjan Janata Dal (United) VIJAY KUMAR CHOUDHARY Won
Sasaram Rashtriya Janata Dal RAJESH KUMAR GUPTA Won
Shahpur Rashtriya Janata Dal  RAHUL TIWARY Won
Sheikhpura Rashtriya Janata Dal VIJAY KUMAR Won
Sheohar Rashtriya Janata Dal CHETAN ANAND  Won 
Sherghati Rashtriya Janata Dal Manju Agrawal Won
Sikandra Hindustani Awam Morcha (Secular) PRAFULL KUMAR MANJHI  Won
Sikta Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) BIRENDRA PRASAD GUPTA Won
Sikti  Bharatiya Janata Party VIJAY KUMAR MANDAL Won
Simri Bakhtiarpur Rashtriya Janata Dal YUSUF SALAHUDDIN  Won
Singheshwar Rashtriya Janata Dal CHANDRAHAS CHAUPAL Won
Sitamarhi Bharatiya Janata Party MITHILESH KUMAR Won
Siwan Rashtriya Janata Dal AWADH BIHARI CHAUDHARY Won
Sonbarsha Janata Dal (United) RATNESH SADA Won 
Sonepur Rashtriya Janata Dal DR. RAMANUJ PRASAD Won
Sugauli Rashtriya Janata Dal Er. Shashi Bhushan Singh Won
Sultanganj Janata Dal (United) Lalit Narayan Mandal Won
Supaul Janata Dal (United) BIJENDRA PRASAD YADAV Won
Surajgarha Rashtriya Janata Dal PRAHLAD YADAV Won
Sursand Janata Dal (United) DILIP RAY Won
Taraiya Bharatiya Janata Party Janak Singh Won 
Tarapur Janata Dal (United) Mewa Lal Choudhary Won 
Tarari Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Sudama Prasad S/o Ganga Dayal Sah Won 
Teghra Communist Party of India RAM RATAN SINGH Won
Thakurganj Rashtriya Janata Dal Saud Alam Won
Tikari Hindustani Awam Morcha (Secular) Anil Kumar Won 
Triveniganj Janata Dal (United) VEENA BHARTI Won
Ujiarpur Rashtriya Janata Dal Alok Kumar Mehta Won
Vaishali Janata Dal (United) SIDDHARTH PATEL Won
Valmikinagar Janata Dal (United) Dhirendra Pratap Singh alias Rinku singh Won
Warisnagar Janata Dal (United) Ashok Kumar Won
Warsaliganj Bharatiya Janata Party Aruna Devi Won 
Wazirganj Bharatiya Janata Party Birendra Singh Won 
Ziradei Communist Party of India (Marxist-Leninist) (Liberation) Amarjeet Kushwaha Won

 

Write a comment