1. You Are At:
  2. Home
  3. Politics News
  4. National News
  5. Nitish Kumar Cabinet: Complete list of ministers with portfolios

Nitish Kumar Cabinet: Complete list of ministers with portfolios

Patna: Nitish Kumar today took oath as Bihar Chief Minister along with 28 ministers, including RJD chief Lalu Prasad's two sons Tejaswi and Tej Pratap, as the grand alliance government of RJD-JD(U)-Congress was sworn in

India TV News Desk [ Updated: November 20, 2015 21:45 IST ]
nitish kumar cabinet complete list of ministers with
nitish kumar cabinet complete list of ministers with portfolios

Patna: Nitish Kumar today took oath as Bihar Chief Minister along with 28 ministers, including RJD chief Lalu Prasad's two sons Tejaswi and Tej Pratap, as the grand alliance government of RJD-JD(U)-Congress was sworn in at a mega ceremony attended by several top leaders from non-BJP parties.

Besides Nitish, 12 members each from RJD and JD(U) and four from Congress were administered oath as ministers by Governor Ram Nath Kovind.

Also Read: From an 8th pass to Doctorate: Educational qualifications of Nitish cabinet

India TV brings to you the list of  ministers in Nitish Cabinet:

Nitish Kumar: Home , General Administration, Information & Public Communication

RJD Ministers:

1.Tejaswi Yadav (Won from Raghopur ) - Road Construction, Building Constructions & Backward Class Development

2.Tej Pratap (Won from Mahua ) - Health, Forest and Environment, Backward & Extremely Backward Class Welfare Ministry

3. Vijay Prakash ( Won from Jamui)- Labour Resources

4. Anita Devi (Won from Nokha)- Tourism

5.Muneshwar Chaudhary ( Won  from Garkha)- Mining

Also Read: BMW car to Super bike: Know what all Lalu's sons Tej Pratap, Tejashwi own

6.Chandrasekhar- Disaster Management

7.Dr. Abdul Ghafoor (Won from Mahisi)- Minority Development

8.Shiv Chandra Ram

9. Ramvichar Rai (Won from Sahebganj)- Agriculture

10. Chandrika Rai  (Won from Parsa)- Transport

11. Alok Kumar Mehta, ( Won from Ujiarpur)

12. Abdul Bari Siddiqui (Won from Alinagar)- Finance Ministry

JDU:

1. Kapildev Kamat- Panchayti Raj

2. Madan Sahni ( Won from Gaura Buram)-  Food and Civil Supplies

3. Khurshid Urf Firoz Ahmad ( Won from Sikta)- Sugar Cane Industry

4.Santosh Kumar Nirala ( Won from Rajpur)- SC/ST Development

5.Kumari Manju Verma (Won from Cheria Bariarpur)- Social Welfare

6.Shailesh Kumar, ( Won from Jamalpur)

7. Maheshwar Hazari- Urban development

8.Krishna Nandan Prasad Verma ( Won from Ghosi)- PHED & Law

9. Jay Kumar Singh (Won from Dinara)- Industry, Science & Technology

10. Shrawan Kumar, (Won from Nalanda)

11. Rajiv Ranjan Singh alias Lalan Singh (MLC)- Water Resource

12. Bijendra Prasad Yadav (Won from Supaul)- Power

Congress:

1.Madan Mohan Jha- Revenue and Land Reforms

2. Abdul Jalil Mastan,( Won from Amour)

3.Awdhesh Kumar Singh (won from Wazirganj)- Animal and Fishery Development

4.Ashok Choudhary (MLC)- Education & IT

Write a comment