Assembly Elections 2018
  1. You Are At:
  2. Home
  3. Politics News
  4. National News
  5. Full list of winners and losers in Jammu and Kashmir assembly elections

Full list of winners and losers in Jammu and Kashmir assembly elections

Srinagar/Jammu: Following is the list of winners and runners-up in the recently concluded Jammu and Kashmir assembly elections: (in alphabetical order)1.Akhnoor - Rajeev Sharma (BJP) defeated Sham Lal Sharma (Cong) by 9400 votes2.Amira Kadal -

India TV News Desk [ Updated: December 23, 2014 22:09 IST ]
full list of winners and losers in jammu and kashmir
full list of winners and losers in jammu and kashmir assembly elections

Srinagar/Jammu: Following is the list of winners and runners-up in the recently concluded Jammu and Kashmir assembly elections: (in alphabetical order)

1.Akhnoor - Rajeev Sharma (BJP) defeated Sham Lal Sharma (Cong) by 9400 votes

2.Amira Kadal - Syed Mohd Altaf Bukhari (PDP) defeated Nasir Aslam Wani (NC) by 5400 votes Heena Bhat (BJP) 1359 votes
3.Anantnag - Mufti Mohd Sayeed (PDP) defeated Hilal Ahmed Shah (Cong) by 6,000 votes
4.Bandipora - Usma Abdul Majid (Cong) defeated Nizamuddin Bhat (PDP) by 3700 votes
5.Bani - Jiwan Lal (BJP) defeated Ghulam Hyder Malik (NC) by 4400 votes
6. Banihal - Waqar Rasool wani (Cong) defeated Bashir Ahmed Runyal (PDP) by 4300 votes
7. Baramulla - Javed Hassan Baig (PDP) defeated Ghulam Hassan Rahi (NC) by 7,000 votes
8. Basohli - Lal Singh (BJP) defeated Devinder Singh (NC) by 17,000 votes
9.Batmaloo - Noor Mohd Sheikh (PDP) defeated Mohd Irfan Shah by 4300 votes
10. Beerwah - Omar Abdullah (NC) defeated Nazir Ahmad Khan (Cong) by 910 votes
11.Bhaderwah - Daleep Singh (BJP) defeated Mohd Sharif Nawaz (Cong) by 1500 votes
12. Bijbehara - Abdul rehman Bhat (PDP) defeated Bashir Ahmad Shah (NC) by 2800 votes
13. Billawar - Dr Nirmal Kumar Singh (BJP) defeated Dr Manohar Lal Sharma (Cong) by 18,000 votes
14. Bishnah - Kamal Verma (NC) defeated Aswani Sharma (BJP) by 3000 votes
15. Budgam - Aga Syed Ruhullah Mehdi (NC) defeated Ghulam Mohiuddin Bhat (PDP) by 2700 votes
16. Chadoora - Javed Mustafa Mir (PDP) defeated Ali Mohd Dar (NC) by 1700 votes
17.Chenani - Dina Nath (BJP) defeated Krishan Chander (Cong) by 11,000 votes
18. Chhamb - Dr Krishan Lal (BJP) defeated Tara Chand (Cong) by 15,000 votes
19. Charar-i-sharif - Ghulam Nabi Lone (PDP) defeated Abdul Rahim Rather (NC) by 5200 votes
20. Darhal - Choudhary Zulfiqar Ali(PDP) defeated Ch. Liaqat Ali (NC) by 5,000 votes
21. Devsar - Mohd Amin Bhat (Cong) defeated Mohd Sartaj Khan (PDP) by 1500 votes
22. Doda - Shakti Raj (BJP) defeated Abdul Majid Wani (Cong) 4,000 votes
23. Dooru - Syed Farooq Ahmad Andrabi (PDP) defeated Ghulam Ahmad Mir (Cong) by 161 votes
24. Eidgah - Mubarak Ahmad Gul (NC) defeated Ali Mohd Wani (PDP) by 608 votes
25. Ganderbal - Ashfaq Ahmad Sheikh (NC) defeated Qazi Mohd Afzal (PDP) by 597 votes
26. Gandhi Nagar - Kavinder Gupta (BJP) defeated Raman Bhalla (Cong) by 16,700 votes
27. Gool Arnas - Aijaz Ahmed Khan (Cong) defeated Kuldip Raj Dubey by 6,800 votes
28. Gulab Garh - Mumtaz Ahmed (Cong) defeated Abdul Ghani Malik (NC) by 1,800 votes
29. Gulmarg - Mohd Abbas Wani (PDP) defeated Ghulam Hassan Mir (JKDPN) by 2800 votes
30. Gurez - Nazir Ahmad Khan (NC) defeated Faqir Mohd Khan (Cong) by 141 votes
31. Habba Kadal - Shamim Firdous (NC) defeated Moti Koul (BJP) by 2359 votes
32. Handwara - Sajjad Ghani Lone (JKPC) defeated Choudhary Mohd Ramzan (NC) by 5400 votes
33. Hazratbal - Asia (PDP) defeated Mohd Syed Akhoon (NC) by 3400 votes
34. Hira Nagar - Kuldeep Raj (BJP) defeated Girdhari Lal Chalotra (Cong) 39,000 votes
35. Hom Shali Bugh - Abdul Majid (NC) defeated Abdul Ghaffar Sofi (PDP) by 1300 votes
36. Inderwal - Ghulam Mohd Saroori (Cong) defated Tariq Hussain Keen (BJP) by 12,400 votes
37. Jammu East - Rajesh Gupta (BJP) defeated Vikram Malhotra (Cong) by 12,700 votes
38. Jammu West - Satpal Sharma (BJP) defeated surinder Singh Shingari (Cong) by 51,000 votes
39. Kalakote - Abdul Ghani Kohli (BJP) defeated Rachhpal Singh (NC) by 6200 votes
40. Kangan - Altaf Ahmad (NC) defeated Bashir Ahmad Mir (PDP) by 1500 votes
41. Kargil - Asghar Ali Karbalai (Cong) defeated Inayat Ali (PDP) by 10,500 votes
42. Karnah - Raja Manzoor Ahmad (PDP) defeated Qafilur Rehman Khan (NC) by 5800 votes
43. Kathua - Rajiv Jasrotia(BJP) defeated Somraj Majotra (BSP) by 6800 votes
44. Khan sahib - Hakeem Mohd Yaseen Shah (JKPDFS) defeated Saifuddin Bhat (PDP) by 1100 votes
45. Khanyar - Ali Mohd Sagar (NC) defeated Mohd Khurshid Alam (PDP) by 1200 votes
46. Kishtwar - Sunil Kumar Sharma (BJP) defeated Sajjad Ahmed Kichloo (NC) by 2800 votes
47. Kokernag - Abdul Rahim Rather (PDP) defeated Peerzada Mohd Sayeed (Cong) by 4500 votes
48. Kulgam - Mohd Yousuf Tarigami (CPI-M) defeated Nazir Ahmad Laway (PDP) by 334 votes.
49. Kupwara - Bashir Ahmad Dar (JKPC) defeated Mir Mohd Fayaz (PDP) by 151 votes
50. Langate - Abdul Rashid Sheikh (Ind) defeated Ghulam Nabi Ganai (PDP) by 2500 votes
51. Leh - Nawang Rigzin (Cong) defeated Chering Dorjay (BJP) by 7600 votes
52. Lolab - Abdul Haq Khan (PDP) defeated Qaisar Jamshed Lone (NC) by 2900 votes
53. Marh - Sukhnandan Kumar (BJP) defeated Ajay Sadhotra (NC) by 12000 votes
54. Mendhar - Javed Ahmed Rana (NC) defeated Mohd Mahroof Khan (PDP) by 9000 votes
55. Nagrota - Devinder Singh Rana (NC) defeated Nand Kishore (BJP) by 4,000 votes
56. Noorabad - Abdul Majid Padder (PDP) defeated Sakina Itoo (NC) by 3700 votes
57. Nowshera - Ravinder Raina (BJP) defeated Surinder Choudhary (PDP) by 9500 votes
58. Nubra - Deldan Namgyal (Cong) defeated Tsetan Namgyal (NC) by 1600 votes
59.  Pahalgam - Altaf Ahmad Wani (NC) defeated Rafi Ahmad Mir (PDP) by 904 votes
60. Pampore - Zahoor Ahmad Mir (PDP) defeated Yawar Ali Abbas Masoodi (NC) by 3500 votes
61. Pattan - Imran Raza Ansari (PDP) defeated Agha Syed Mehmood Al Mousavi (NC) by 10,000 votes
62. Poonch Haveli - Shah Mohd Tantray (PDP) defeated Aijaz Ahmed Jan (NC) by 3500 votes
63. Pulwama - Mohd Khalil Band (PDP) defeated Ghulam Nabi Wani (NC) by 1100 votes
64. Rafiabad - Yawar Ahmad Mir (PDP) defeated Abdul Ghani Wakil (Cong) by 2400 votes
65. Raipur Domana - Bali Bhagat (BJP) defeated Mula Ram (Cong) by 23,000 votes

Promoted Content