1. You Are At:
  2. English News
  3. Election News
  4. Lok Sabha Elections 2019 News
  5. BJP releases first list, PM Modi to contest from Varanasi, Amit Shah from LK Advani’s Gandhinagar

BJP releases first list, PM Modi to contest from Varanasi, Amit Shah from LK Advani’s Gandhinagar

PM Narendra Modi, Amit Shah, Rajnath Singh, Babul Supriyo, Hema Malini and Nitin Gadkari headline in BJP’s first list of 184 candidates announced for the Lok Sabha election 2019. Party patriarch LK Advani, however, will not contest from Gandhinagar, a seat he has held for last five terms.

India TV News Desk India TV News Desk
New Delhi Updated on: March 21, 2019 23:09 IST
PM Modi to contest from Varanasi, Amit Shah from Gandhinagar
Image Source : ANI

PM Modi to contest from Varanasi, Amit Shah from Gandhinagar

Prime Minister Narendra Modi will contest from Varanasi, the Bhartiya Janata Party announced on Thursday. Addressing a press conference, senior BJP leader JP Nadda announced the list of 184 candidates for the Lok Sabha election 2019. BJP President Amit Shah will contest from Gujarat’s Gandhinagar, a seat that is currently held by party’s patriarch and founder member LK Advani for last five terms.

The prominent names that feature in BJP’s first list include: Rajnath Singh from Lucknow, Mahesh Sharma from Noida, Gen VK Singh from Ghaziabad, Hema Malini from Mathura, Smriti Irani from Amethi, Union minister Jitendra Singh from Udhampur, Major Rajya Vardhan Rathore from Jaipur Rural, Babul Supriyo from Asansol, Nitin Gadkari from Nagpur, Sakshi Maharaj from Unnao and Kiren Rijiju from Arunachal East.

The BJP, however, did not announce the 17 candidates from Bihar. Asked about Bihar, JP Nadda said, “BJP Central Election Committee has finalised the names and sent it to Bihar. The NDA will make a collective announcement for the same.”

BJP list also includes Satyapal Singh from Baghpat, DV Sadananda Gowda from Bengaluru North, Bengali film actress Locket Chatterjee from Hooghly.

BJP's Kerala strongman Kummanam Rajasekharan, who recently quit as Mizoram Governor, will fight against Congress's Shashi Tharoor in Thiruvananthapuram, while Union Minister KJ Alphons will contest from Ernakulam.

Baijayant Jay Panda, who had quit Odisha's ruling Biju Janata Dal to join BJP, will contest from Kendrapara.

Here is the list of BJP candidates for Lok Sabha Election 2019: 

Uttar Pradesh

  1. Varanasi - Narendra Modi
  2. Saharanpur - Raghav Lakhanpal 
  3. Muzaffarnagar - Dr. Sanjeev Kumar Balyan 
  4. Bijnor Kunwar - Bharatendra Singh
  5. Moradabad - Kunwar Sarvesh Kumar 
  6. Sambhal - Parmeshwar Lal Saini 
  7. Amroha - Kanwar Singh Tanwar 
  8. Meerut - Rajendra Agrawal 
  9. Baghpat - Dr. Satya Pal Singh 
  10. Ghaziabad - Dr. Vijay Kumar Singh 
  11. Gautam Buddha Nagar - Dr. Mahesh Sharma 
  12. Aligarh - Satish Kumar Gautam 
  13. Mathura -. Hema Malini 
  14. Agra Shri - S P Singh Baghel 
  15. Fatehpur Sikri - Raj Kumar Chaher 
  16. Etah - Rajveer Singh MP (Raju Bhaiya) 
  17. Badaun - Sangh Mitra Maurya 
  18. Aonla - Dharmendra Kumar 
  19. Bareilly - Santosh Kumar Gangwar 
  20. Shahjahanpur -  Arun Sagar 
  21. Kheri Shri - Ajay Kumar Mishra
  22. Sitapur - Rajesh Verma 
  23. Hardoi - Jai Prakash Rawat 
  24. Misrikh - Ashok Rawat, Ex MP
  25. Unnao - Swami Sakshi Ji Maharaj 
  26. Mohanlalganj - Kaushal Kishore 
  27. Lucknow - Rajnath Singh 
  28. Amethi - Smriti Irani

Maharashtra

  1. Nandurbar - Dr. Heena Vijaykumar Gavit 
  2. Dhule - Dr. Subhash Ramrao Bhamre 
  3. Raver - Raksha Nikhil Khadse 
  4. Akola - Sanjay Shamrao Dhotre 
  5. Wardha - Ramdas Chandrabhanji Tadas 
  6. Nagpur - Nitin Jairam Gadkari 
  7. Gadchiroli-Chimur - Ashok Mahadeorao Nete 
  8. Chandrapur - Hansraj Gangaram Ahir 
  9. Jalna - Raosaheb Patil Danve 
  10. Bhiwandi - Kapil Moreshwar Patil 
  11. Mumbai-North - Gopal Chinayya Shetty 
  12. Mumbai-North-Central - Poonam Mahajan 
  13. Ahmednagar - Sujay Vikhe  
  14. Beed - Dr. Pritam Gopinath Munde 
  15. Latur - Sudhakar Bhalerao Shrungare 
  16. Sangli - Sanjay(Kaka) Ramchandra Patil 

Assam

  1. Karimganj - Kripanath Malla 
  2. Silchar - Dr Rajdeep Roy Bengali 
  3. Assam Autonomous District(ST) - Shri Harensingh Bey 
  4. Gauhati - Queen Ojha 
  5. Mangaldoi - Dilip Saikia 
  6. Jorhat - Tapan Gogai 
  7. Dibrugarh - Rameswar Teli 
  8. Lakhimpur - Pradan Baruah 

Arunachal Pradesh

  1. Aruanchal West - Tapir Gao 
  2. Arunachal East - Kiren Rijiju 

Chhattisgarh  

  1. Surguja - Renuka Singh 
  2. Raigarh - Gomtee Sai 
  3. Janjgir-Champa - Guharam Ajgale 
  4. Bastar - Baiduram Kashyap 
  5. Kanker - Mohan Mandavi 

Jammu & Kashmir

  1. Baramulla - M M War 
  2. Srinagar - Khalid Jahangir 
  3. Anantnag - Sofi Youssaf 
  4. Udhampur - Dr. Jitendra Singh
  5. Jammu - Jugal Kishore 
  6. Belgaum - Suresh Chanabasappa Angadi 
  7. Bagalkot - Parvatagouda C Gaddigoudar 
  8. Bijapur - Ramesh Chandappa Jigajinagi 
  9. Gulbarga - Dr Umesh Jadhav  

Karnataka 

  1. Bidar - Bhagwanth Khuba 
  2. Bellary - Devendrappa 
  3. Haveri - Shivkumar Chanabasappa Udasi 
  4. Dharwad - Pralhad Venkatesh Joshi 
  5. Uttara Kannada - Anantkumar Hegde 
  6. Davanagere - Gowdar M Siddeshwara 
  7. Shimoga - B Y Raghavendra 
  8. Udupi Chikmagalur - Kum. Shobha Karandlaje 
  9. Hassan - A Manju 
  10. Dakshina Kannada - Nalin Kumar Kateel 
  11. Chitradurga - A Narayana Swamy
  12. Tumkur - G S Basavaraju 
  13. Mysore - Prathap Simha 
  14. Chamrajanagar - Srinivasa Prasad 
  15. Bangalore North - D.V. Sadananda Gowda 
  16. Bangalore Central - P. C. Mohan 
  17. Chikkballapur - B N Bachchegowda 
  18. Belgaum - Suresh Chanabasappa Angadi 
  19. Bijapur - Ramesh Chandappa Jigajinagi 
  20. Gulbarga - Dr Umesh Jadhav 
  21. Bagalkot - Parvatagouda C Gaddigoudar

Kerala

  1. Kasaragod - Raveesh Thantri Kuntar 3
  2. Kannur - C K Padmanabhan 3
  3. Vadakara - V K Sajeevan 3
  4. Kozhikode - Adv K P Prakash Babu 3
  5. Malappuram Shri Unnikrishnan Master 3
  6. Ponnani - Prof. V T Rema 3
  7. Palakkad - C Krishnakumar 3
  8. Chalakudy - A N Radhakrishnan 3
  9. Ernakulam - Alphonese Kannanthana 3
  10. Alappuzha - Dr K S Radhakrishnan 3
  11. Kollam - K V Sabu 3
  12. Attingal - Sobha Surendran 3 
  13. Thiruvananthapuram - Summanam Rajasekharan 

Odisha 

  1. Sundargarh - Jual Oram 
  2. Keonjhar - Ananta Naik 
  3. Balasore - Pratap Sarangi 
  4. Dhenkanal - Rudra Narayan Pani 
  5. Bolangir - Sangeeta Kumari Singh Deo 
  6. Nabarangpur - Balabhadra Majhi
  7. Kendrapara - Baijayant Panda 
  8. Bhubaneswar - Aparajita Sarangi 
  9. Aska - Anita Priyadarshni 
  10. Berhampur - Brughu Baxipatra 

Rajasthan

  1. Ganganagar - Nihal Chand Chauhan 
  2. Bikaner - Arjun Ram Meghwal 
  3. Jhunjhunu - Narendra Khinchal 
  4. Sikar - Sumedhanand Saraswati 
  5. Jaipur Rural - Col. Rajyavardhan Singh Rathore 
  6. Jaipur - Ramcharan Bohra 
  7. Tonk-Sawai Madhopur - Sukhbir Singh Jaunapuria 
  8. Ajmer - Bhagirath Chaudhary 
  9. Pali - P P Chaudhary 
  10. Jodhpur - Gajendra Singh Shekhawat 
  11. Jalore - Devji Mansingram Patel 
  12. Udaipur - Arjunlal Meena 
  13. Chittorgarh - C. P. Joshi 
  14. Bhilwara - Subhash Chandra Baheria 
  15. Kota - Om Birla 
  16. Jhalawar-Baran - Dushyant Singh 

Telangana 

  1. Karimnagar - Bandi Sanjay 
  2. Nizamabad - D. Aravind 
  3. Malkajgiri - N Ramchandra Rao 
  4. Secunderabad - G Kishan Reddy 
  5. Mahabubnagar - D K Aruna 
  6. Nagarkurnool -Kum. Bangaru Shruthi 
  7. Nalgonda - Garlapati Jithender Kumar 
  8. Bhongir - P V Shamsunder Rao 
  9. Warangal - Chinta Sambamurthy 
  10. Mahabubabad - Jatothu Hussain Naik 

Tamil Nadu

  1. Coimbatore - C P Radhakrishnan 2
  2. Sivaganga - H Raja 2
  3. Ramanathapuram - Nainar Nagendran 2
  4. Thoothukkudi - Dr Tamilisai Soundarrajan 2
  5. Kanniyakumari - Pon. Radhakrishnan 2

Uttarakhand

  1. Tehri Garhwal - Mala Rajya Laxmi 
  2. Garhwal - Tirath Singh Rawat 
  3. Almora - Shri Ajay Tamta 
  4. Nainital - Udhamsingh
  5. Nagar- Ajay Bhatt 
  6. Haridwar - Dr. Ramesh Pokhriyal (Nishank) 

West Bengal 

  1. Coochbehar - Nisith Pramanik 
  2. Alipurduars - John Barla 
  3. Jalpaiguri - Dr Jayanta Ray 
  4. Raiganj - Deboshree Chaudhary 
  5. Balurghat - Dr Sukanta Majumdar 
  6. Maldaha Uttar - Khagen Murmu 
  7. Maldaha Dakshin - Sreerupa Mitra Choudhury 
  8. Krishnanagar - Kalyan Chowbey 
  9. Barrackpur - Arjun Singh 
  10. Dum Dum - Samik Bhattacharya 
  11. Barasat - Dr Mrinal Kanthi Debnath 
  12. Basirhat - Sayantan Basu 
  13. Jaynagar - Dr Ashok Kandari 
  14. Mathurapur - Shyamaprasad Halder 
  15. Jadavpur - Prof. Anupam Hazra 
  16. Kolkata Dakshin - Chandra Kumar Bose 
  17. Kolkata Uttar - Rahul Sinha 
  18. Serampore - Debajit Sarkar 
  19. Hooghly - Locket chaterjee 
  20. Arambagh - Shri Tapan Roy 
  21. Tamluk - Siddharth Naskar 
  22. Ghatal - Bharati Ghosh 
  23. Jhargram - Dr Kunar Hembram 
  24. Medinipur - Dilip Ghosh 
  25. Bishnupur - Shri Soumitra Kha 
  26. Bardhaman Purba - Shri Paresh Chandra Das 
  27. Asansol - Babul Supriyo 
  28. Birbhum - Dudh Kumar Mondal 

Manipur

  1. Inner Manipur - K K Ranjan Singh 
  2. Outer Manipur - H Shokhopao Mate (Benjamin) 

Mizoram 

  1. Mizoram - Nirupam Chakma 

Andhra Pradesh

  1. Visakhapatnam - D Purandeshwari
  2. Narasaraopet - Kanna Lakshminarayana 

Tripura

  1. Tripura West - Rebati Tripura 1
  2. Tripura East - Pratima Bhaumik 

Sikkim

  1. Sikkim - Laten Tshering Sherpa 

Lakshadweep

  1. Lakshadweep - Abdul Khader 

Dadra and Nagar Haveli

  1. Dadra and Nagar Haveli - Natubhai Gomanbhai Patel 

Andaman and Nicobar Islands

  1. Andaman and Nicobar Islands - Vishal Jolly

Watch Video: 

 

Write a comment