1. You Are At:
  2. English News
  3. Sports News
  4. Other News
  5. Asian Games: Sunday's Events [India Time]

Asian Games: Sunday's Events [India Time]

Guangzhou, Following is the schedule of Indian participation in the Asian Games here tomorrow (all local times):Shooting:10m Men's 10m Air Pistol Qualification: Gurpreet Singh, Omkar Singh, Vijay Kumar (0900hrs).10m Women's 10m Air Pistol Qualification: Heena

PTI PTI
Updated on: November 14, 2010 9:30 IST
asian games sunday s events india time
asian games sunday s events india time

Guangzhou, Following is the schedule of Indian participation in the Asian Games here tomorrow (all local times):


Shooting:

10m Men's 10m Air Pistol Qualification: Gurpreet Singh, Omkar Singh, Vijay Kumar (0900hrs).

10m Women's 10m Air Pistol Qualification: Heena Sidhu, Sonia Rai, Annu Raj Singh (1145hrs)

Swimming:

Men's 100m Butterfly Heats: Rehan Poncha, Virdhawal Khade (0900hrs)

Men's 200m Freestyle Heats: Rohit Havaldar, Aaron D'Souza (0930hrs)

Men's 50m Breaststroke Heats: Sandeep Sejwal (1100hrs)

Weightlifting:

Men's 62kg: Sarang Rustam, Omkar Otari (1230hrs)

Table Tennis:

Women's Team Group B Match: India vs Maldives (100hrs)

Men's Team Group D Match: India vs Vietnam (1200hrs)

Billiards Sports:

Men's 8-Ball Pool Singles Last 16 Match: Sumit Talwar vs Pin Yi Ko (1000hrs)

Women's 8-Ball Pool Singles Preliminary Match: Indira Gowda vs Al Naser Hend; Neeta Sanghvi, Akimi Skajitani (1630hrs)

Men's Snooker Team Quarterfinals Match: B Damani/AS Mehta vs K K Chan/B C Ang (2000hrs)

Chess:

Men's Individual Round 3: Sasikiran Krishnan vs Al-Modiahki Mohama; Surya Shekhar Ganguly vs Sadvakasov Darmen (1500hrs)

Women's Individual Round 3: Tania Sachdev vs Hallaeva Bahar; Harika Dronavalli vs Muminova Nafisa (1500hrs)

Rowing:

Men's Double Sculls Heats: Mehroliy (1010hrs)

Lightweight Men's Double Sculls Heats: S Kumar (1040hrs)

Women's Four Heats: India (1100hrs)

Men's Four Heats: India (1100hrs)

Lightweight Men's Four Heats: India (1130hrs)

Judo:

Women's 63kg quarterfinals: Garima Chaudharay vs Yasmeen Al Salem (1030hrs)

Men's 90kg quarterfinals: Sahil Paghania (1100hrs)

Sailing:

Men's Kayak Single Semifinal: Vikram Bhandari (1030hrs)

Men's Dinghy Optimist: Kelapanda Chengappa (1200hrs)