1. You Are At:
  2. Home
  3. Politics News
  4. National News
  5. List Of Winners In Bihar

List Of Winners In Bihar

Patna, Nov 24: Following is the list of winners in Bihar Assembly elections, results of which were announced today :  Prabhat Ranjan (JD-U) wins from Bagaha Renu Devi (BJP) wins from Bettiah by 15,000 votesChandramohan

PTI [ Updated: November 24, 2010 19:05 IST ]
list of winners in bihar
list of winners in bihar

Patna, Nov 24: Following is the list of winners in Bihar Assembly elections, results of which were announced today :

 
Prabhat Ranjan (JD-U) wins from Bagaha

Renu Devi (BJP) wins from Bettiah by 15,000 votes

Chandramohan Roy (BJP) wins from Chanpatia beating BSP candidate by 13,000 votes

Manorama Prasad (JD-U) wins from Nautan by 6,000 votes
 
Asthwana: Jitendra Kumar (JD-U) beats Kapildeo Singh (LJP) by 10,000 votes.

Lauria: Vinay Bihari (Ind)  beats Pradip Singh  (JD-U) by over 5,000 votes

Narkatiaganj: Satish Chandra Dubey (BJP) beats Om Verma (INC) by around 10,000 votes.

Sikta: Dilip Verma (Ind)  defeats Fakruddin (Independent) by over 5000 votes.

Ramnagar: Bhagirathi Devi (BJP) beats Naresh Ram (Congress) by around 15,000 votes.

Valmikinagar: Rajesh Singh (JD-U) defeats his nearest rival Deep Narain Mahato by around 14,000 votes.

Amarnath Gami (BJP) beats Shahnawaz Ahmed (LJP) in Hayaghat 

Lalit Yadav (RJD) beats Ashraf Hussain In Darbhanga Rural 

Manju Verma (JD-U) beats Anil Choudhary (LJP) in Cheria Bariarpur

Lalan Kumar (BJP) beats Rambhajan singh (CPI) in Teghra 

Awadhesh Rai (CPI) beats Arvind Singh (Ind) in Bachwara

Parveen Amanullah (JD-U) beats S N Yadav (RJD) in Sahebpur Kamal  

Satish Chandra Dubey (BJP) beats Om Verma (Cong) in Narkatiaganj 

Dilip Verma (Ind) defeats Fakhruddin (Ind) in Sikta 

Jitendra Kumar (JD-U) beats Kapildeo Singh (LJP) in Asthwana 

Rajkishore Kesri (BJP) beats Ramcharitra Yadav (Cong) in Purnia 

Rameshwar Chourasia (BJP) beats Kanti Singh (RJD) in Nokha  

Vinay Bihari (Ind) beats Pradip Singh (JD-U) in Lauria 

Rajesh Singh (JD-U) beats Deep Narain Mahato  in Valmikinagar

Bhagirathi Devi (BJP) beats Naresh Ram (Cong) in Ramnagar

Supaul: Vijendra Prasad Yadav (JD-U) beat RJD's Ravindra Kumar Raman.

Nirmali: Anirudh Prasad Yadav (JD-U) beat Vijay Gupta (INC).

Chhatapur: Niraj Kumar Babloo (JD-U) beat RJD's Akil Ahmed.

Triveniganj: Amla Devi (JD-U) beat Anand Kumar (LJP).

Pipra: Sujata Devi (JD-U) beat LJP's Dinbandhu Yadav.

Motihari: Pramod Kumar (BJP) beat RJD's Babloo Gupta.

Chiraiya: Avnish Kumar Singh (BJP) beat RJD's Laxmi Narayan Yadav.

Sugauli: Ramchandra Sahni (BJP) beat RJD's Vijay Prasad Gupta.

Govindganj: Mina Dwivedi (JD-U) beat LJP's Raju Tiwari.

Kesaria: S P Singh (BJP) beat CPI's Ramsharan Prasad Yadav.

Narkatia: Shyam Bihari Prasad (JD-U) beat LJP's Yashmin Sabir Ali.

Dhaka: Pawan Jaiswal (Independent) beat JD-U's Faisal Rehman.

Harsidhi: K N Paswan (BJP) beat Satish Paswan (RJD).

Pipra: Awadhesh Kushwaha (JD-U) beat RJD's Subodh Yadav.

Madhuban: Shivji Rai (JD-U) beat RJD's Rana Randhir Singh.

Raxaul: Ajay Singh (BJP) beat LJP's Rajnandan Rai.

Araria: Jakir Anwar Khan (LJP) beat BJP's N K Jha.

Jokihat: Sarfaraj Alam (JD-U) beat Kaiser Zia (Ind)

Sikti: Anandi Prasad Yadav (BJP) beat LJP's Vijay Mandal.

Raniganj: Parmanand Rishideo (BJP) beat RJD's Shanti Devi

Narpaganj: Devanti Devi (BJP) beat Anil Kumar Yadav (RJD).

Forbesganj: Padma Parag Renu (BJP) beat Mayanand Thakur (LJP).

Sursand: Sahid Ali Khan (JD-U) beat Jaynanadan Yadav (RJD).

Brahampur- Dilmari Devi of BJP defeated Ajit Choudhary (RJD)

Dumraon-- Dawood Ali (JD-U) defeated Sunil Kumar Singh (RJD)

buxar-- Sukhda Pandey defeated (BJP) Shyamlal Kushwaha (RJD)

Rajpur ---- Santosh Nirala JD(U) defeated Chhedi Ram (LJP)

Sikandra --- Rameshwar Paswan (JD-U) defeated Subhasha Chand (LJP)

Khajauli--- Arun Shankar Prasad (BJP) defeated Sita Ram Yadav (RJD)

sandesh---- Sanjay Singh (BJP) defeated Aruun Kumar (Ind).

Aurai: Ramsurat Rai (BJP) beat Ganesh Yadav (JD-S)

Gayghat: Veena Devi (BJP) beat Maheshwar Yadav (RJD)

Paroo: Ashok Kumar Singh (BJP) beat Mithilesh Yadav (RJD)

Muzaffarpur: Suresh Sharma (BJP) Md Jamal (LJP).

Kudhani: Manoj Kumar Singh (JD-U) beat LJP's Vijendra Choudhary.

Sahebganj: Rajkumar Raju (JD-U) beat RJD's Ramvichar Rai.

Minapur: Dinesh Kushwaha (JD-U) beat Munna Yadav (RJD).

Bochaha: Ramai Ram (JD-U) beat RJD.

Baruraj: Brajkishore Singh (RJD) beat JD-U's Nand Kumar Rai.

Kanti: Ajit Kumar (JD-U) beat RJD.

Sakra: Suresh Chanchal (JD-U) beat RJD.

Parihar: Ramnaresh Yadav (BJP) beat Ramchandra Purve (RJD).

Raj Panti: Ranju Gita of JD(U) defeated  Anwarul Haque of RJD.

Kusheshwar Asthan: Shashi Bhushan Hazari of BJP defeated Ram Chandra Paswan (LJP).

Benipur: Gopalji Thakur of BJP defeated  RJD rival Hari Krishna Yadav.

Bahadurpur: Madan Sahni of JD(U) defeated Harinandan Yadav of RJD.

Keoti : Ashok Yadav (BJP) defeated Faraz Fatmi of RJD.

Aurangabad: Ramadhar Singh (BJP) beat Sunil Kumar (RJD)

Rafiganj: Ashok Kumar Singh (JD-U) beat Md Nehaluddin (RJD).

Navinagar: Virendra Kumar Singh (JD-U) beat Vijay Kumar Singh alias Dabloo Singh (LJP).

Kutumba: Lalan Ram (JD-U) beat Suresh Paswan (RJD).

Rajauli : Kanhaiya Rajwar (BJP) beat Prakash Vir (RJD).

 Hisua: Anil Singh (BJP) beat Anil Mehta (LJP)

 Tarapur: Nita Choudhary (JD-U) beat Shakuni Choudhary (RJD).

 Munger: Anant Kumar Satyarthi (JD-U) beat Shabnam Praveen (RJD)

 Jamalpur: Shailesh Kumar (JD-U) beat Sadhna Devi (LJP).

 Laukaha: Hariprasad Singh (JD-U) beat Chitranjan Prasad Yadav (RJD).

Runni Sayedpur: Guddi Choudhary (JD-U) beat Shatrughan Rai (RJD).

Kishanganj: Javed Azad (INC) beat Sweeti Singh (BJP).

 Bahadurganj: Saufique Alam (INC) beat Musabir Alam (JD-U).

Thakurganj: Naushad Alam (LJP) beat Naushad Alam (LJP).

 Chenari: Shyam Bihari Ram (Jd-U) beat RJD .

 Kargahar: Ramdhani Singh (JD-U) beat LJP

 Dehri: Jyoti Rashmi (Ind) beat Iliyas Hussain (RJD).

 Dinara: Jai Kumar Singh (JD-U) beat RJD.

Karakat: Rajeshwar Raj (JD-U) beat RJD.

Bhagalpur: Ashwini Choubey (BJP) beat Ajit Sharma (INC).

Jhajha: Damodar Raut (JD-U) beat RJD.

 Kasba: Ashfaque Alam (INC) beat Pradip Das (BJP)

Alinagar: Abdul Bari Siddiqui (RJD) beat JD-U

Belsand: Sunita Singh Chouhan (JD-U) beat Sanjay Gupta (RJD)

 Narpatganj: Devanti Yadav (BJP) beat Anil Yadav (LJP)

Baniapur: Kedar Nath Singh (RJD) beat JD-U.

Amnaur: Krishna Kumar Singh Mantoo (JD-U) beat LJP's Shailendra Prasad.

Ekma: Manoranjan Singh Dhumal (JD-U) beat RJD

Parsa: Chhotelal Rai (JD-U) beat RJD.

Madhubani: Ramdeo Mahato (BJP) beat RJD's Nayar Azam.

Alamnagar: Narendra Narayan Yadav (JD-U) beat Loveli Anand (INC)

Madhepura: Chandrashekhar (RJD) beat JD-U's Ramendra Yadav Ravi.

Singheshwar: Ramesh Rishideo (JD-U) beat Amit Bharati (RJD)

Bihariganj: Renu Kumari (JD-U) beat RJD's Prabhat Kumar

Saharsa: Alok Ranjan (BJP) beat Arun Kumar (RJD)

Sonebersa: Ratnesh Sada (JD-U) beat Sarita Devi (LJP)
India TV is FREE TO AIR News Channel. You don't need to pay for watching it. If you are unable to watch it free of cost, contact your service provider.

Write a comment

ipl 2019