1. You Are At:
  2. Home
  3. Election News
  4. Seat wise results

Meghalaya Seat-wise results

  • Constituency Candidate Party Status
Amlarem LAHKMEN RYMBUI UDP Won
Ampati DR. MUKUL SANGMA CONG+ Won
Baghmara SAMUEL M. SANGMA OTH Won
Bajengdoba PONGSENG MARAK NPP Won
Chokpot Lazarus Sangma CONG+ Won
Dadenggre JAMES PANGSANG KONGKAL SANGMA NPP Won
Dalu BRENING A. SANGMA NPP Won
East-Shillong MAZEL AMPAREEN LYNGDOH CONG+ Won
Gambegre SALENG A. SANGMA OTH Won
Jirang SOSTHENES SOHTUN NPP Won
Jowai WAILADMIKI SHYLLA NPP Won
Kharkutta RUPERT MOMIN CONG+ Won
Khliehriat KYRMEN SHYLLA UDP Won
Mahendraganj DIKKANCHI D. SHIRA CONG+ Won
Mairang METBAH LYNGDOH UDP Won
Mawhati DASAKHIATBHA LAMARE NPP Won
Mawkynrew BANTEIDOR LYNGDOH OTH Won
Mawkyrwat RENIKTON LYNGDOH TONGKHAR OTH Won
Mawlai PROCESS T. SAWKMIE CONG+ Won
Mawphlang SYNTAR KLAS SUNN OTH Won
Mawryngkneng DAVID A NONGRUM CONG+ Won
Mawshynrut GIGUR MYRTHONG NPP Won
Mawsynram HIMALAYA MUKTAN SHANGPLIANG CONG+ Won
Mawthadraishan BROLDING NONGSIEJ UDP Won
Mendipathar MARTHON SANGMA CONG+ Won
Mowkaiaw NUJORKI SUNGOH UDP Won
Mylliem HAMLETSON DOHLING OTH Won
Nartiang SNIAWBHALANG DHAR NPP Won
Nongkrem LAMBOR MALNGIANG OTH Won
Nongpoh MAYRALBORN SYIEM CONG+ Won
Nongstoin MACMILLAN BYRSAT NPP Won
Nongthymmai CHARLES PYNGROPE CONG+ Won
North-Shillong ADELBERT NONGRUM OTH Won
North-tura THOMAS A. SANGMA NPP Won
Phulbari S. G. ESMATUR MOMININ NPP Won
Phynthorumkhrah ALEXANDER LALOO HEK BJP Won
Pynursla PRESTONE TYNSONG NPP Won
Rajabala DR. AZAD ZAMAN CONG+ Won
Raksamgre BENEDIC R. MARAK NPP Won
Raliang COMINGONE YMBON NPP Won
Rambrai-jyrngam KIMFA SIDNEY MARBANIANG CONG+ Won
Rangsakona ZENITH M. SANGMA CONG+ Won
Ranikor MARTIN M. DANGGO CONG+ Won
Resubelpara TIMOTHY SHIRA NPP Won
Rongara-siju RAKKAM A. SANGMA NPP Won
Rongjeng JIM M SANGMA NPP Won
Salmanpara WINNERSON D. SANGMA CONG+ Won
Selsella CLEMENT MARAK CONG+ Won
Shella DONKUPAR ROY UDP Won
Sohiong SAMLIN MALNGIANG OTH Won
Sohra GAVIN MIGUEL MYLLIEM OTH Won
Songsak DR. MUKUL SANGMA CONG+ Won
South-shillong SANBOR SHULLAI BJP Won
South-tura AGATHA K. SANGMA NPP Won
Sutnga Saipung SHITLANG PALE CONG+ Won
Tikrikilla JIMMY D. SANGMA CONG+ Won
Umroi GEORGE BANKYNTIEWLANG LYNGDOH CONG+ Won
Umsning JASON SAWKMIE MAWLONG OTH Won
West-shillong MOHENDRO RAPSANG CONG+ Won
William-nagar